Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 15.06.2024 do 22.06.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Nová stránka 1

OTEC ZAKLADATEL

Hornického muzea OKD

Klubu přátel hornického muzea

Nadace landek

Ambasador hornické obce

 

Ing. Stanislav Vopasek

Rodák z Kostelní Lhoty u Poděbrad se vyučil horníkem na Dole Nosek v Tuchlovicích a v roce 1952 začal fárat na Dole Generál Svoboda. Po absolvování Vyšší průmyslové školy hornické v Kladně.

Studoval VŠB v Ostravě, kde se stal asistentem prof. Římana. V roce 1960 nastoupil na Důl Eduard Urx v Ostravě-Petřkovicích. Na šachtě, která později přešla pod křídla Dolu Vítězný únor, dělal vedoucího úseku, provozu, výroby, náměstka.

V této funkci realizoval vedle výstavby:
          -
dvou těžních komplexů hlavních jam a jejich pater
          -
stavbu Hotelového domu Jindřich,
          -
stavbu kulturního domu v Petřkovicích,
          -
stavbu hotelu Odra v Beskydách.
Osobně se zasloužil o záchranu těžní budovy věže jámy Jindřich a řady dalších technických památek v OKR.
 

Standa byl horníkem tělem i duší. Už v době pracovní kariéry báňské­ho inženýra v OKR začal publikovat práce o montánni historii, fotografoval v dole i na povrchu, maloval. V dalších letech se stal autorem či spoluautorem řady knížek o vzniku, rozvoji i současnosti našeho revíru, o báňských tradicích. Jeho knihy Heraldická historie hornických symbolů i Dějin hornictví se staly neocenitelným zdrojem poznatků nejen pro laiky, ale i pro horníky. S jakým zápalem Standa vytýkal nesprávný tvar želízka v hornickém znaku v erbech měst i znacích některých šachet. Jak nerad. slyšel výraz uniforma pro hornický kroj. Kolik marných bitev svedl o myšlenku hornického symbolu ve znaku našeho kraje. Jak obhajoval jméno legendárního ostravského poslance Petra Cingra, které neprávem odstranili z brány michálkovického dolu.

Svůj život zasvětil myšlence zřídit v Ostravě hornické muzeum. Odvážný sen začal od roku 1987 se svými spolupracovníky přetvářet do reality na tehdy ještě činném Dole Urx, aby se o šest let později stal prvním ředitelem pro veřejnost otevřeného Hornického muzea OKD. Právě na mateřské šachtě, bývalém Anselmu. "Otec zakladatel" stál v čele unikátní technické památky do roku 1998, kdy předal žezlo o dvacet let mladšímu Miroslavu Fojtíkovi.
 

Do povědomí nejen hornické veřejnosti se zapsal perokresbami těžních věží, které vycházely v různých publikacích a výstavách. To, že se společnost OKD, Ostrava a celý region pyšní Hornickým muzeem, je především Vopaskova zásluha. Stál v čele skupiny podobně zapálených lidí, kteří šachtu nenávratně mířící do útlumu přeměnili postupem let na unikátní ­ industriální památku. K úpatí bájného vrchu Landeku od těch dob vedou kroky prezidentů, premiérů, ministrů, celebrit domácích i zahraničních. Vždy je se všemi poctami vítával ředitel v hornickém kroji s lapkou a fedrpušem. O hornictví, muzeu i Landeku mohl vyprávět hodiny. Pokud novináři sháněli informace, obraceli se většinou na něj. Pro rady za ním chodili ředitelé, politici i obyčejní lidé. Ač ho nikdo nezvolil ani nejmenoval, stal se ambasadorem hornické obce.
 

Navzdory zhoršujícímu se zdravotnímu stavu spřádal nové plány na rozšíření bilance své publikační čin­nosti. Hodně energie chtěl věnovat nelehkému boji o zápis ostravských industriálních památek do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, za instalaci těžního stroje na Anselmu a přitom řada povinností ho čekala ve funkci ředitele Nadace Landek.

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server