Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska -
Cieľom združenia je uplatňovanie oprávnených spoločných záujmov jednotlivých baníckych spolkov a cechov (ďalej len „členov Združenia“).
Zdroj:
SITG Jastrzebie -
Senioři Club spojuje důchodců, bývalých zaměstnanců uhelného dolu "Jas-Mos", a přísně vzato bývalé zaměstnance dodavatelů - techniczmych doly "jestřábi", "Moszczenica" a "Jas-Mos". To je způsobeno skutečností, že původně vytvořen dolu "Jas-Mos" po několika latzach byl rozdělen do důlní "Jastrzębie" a "Moszczenica".
Zdroj: Spolupráce mezi kluby
Kroužek krojovaných horníků dolu František -
Historie se začíná psát v roce 1921 pod názvem ,, Svaz krojovaných horníků . Zakladatele byli pánové Adolf Kalus , Jiří Lipowski , Jan Peter . Svaz tehdy čítal 64 členů . Slavný den pro naší historie je 20. 07. 1927 kdy jsme obdrželi vlastní prapor . Důl František dal práci i jistotu plnohodnotného života mnoha občanům Horní Suché . Byl nejmladším dolem Rakousko- Uherského mocnářství . Bouřlivé porevoluční období 1989 a neuvážená likvidace mu nedovolila , aby se dožil sta let .
Zdroj: KKH
Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky -
Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky je dobrovolným, veřejně prospěšným, neziskovým, demokratickým a nepolitickým sdružením hornických, hutnických a jim příbuzných spolků, cechů a organizací.
Adresář
spolků SHHS ČR
Společnost přátel Rudofova -
Občanské sdružení Společnost přátel Rudolfova je otevřenou, dobrovolnou, nezávislou a nadstranickou organizací spojující příznivce města Rudolfova za účelem pořádání kulturně společenských akcí, rozvíjení místních tradic, propagace a popularizace města.
Český montánní klub -
Tisíciletí intenzívní hornické činnosti zanechalo nesmazatelné stopy na mnoha místech našeho státu. Ve starých horních knihách, ale i pozdější odborné hornické literatuře se dočteme o nesmírné úsilí celých generací havířů, rozkvětu i pádu nejednoho revíru a mnoha nadějích i zklamání.
Bohužel drtivá většina těchto starých tisků je široké veřejnosti nedostupná. Naším hlavním cílem je zpřístupnit vybrané zajímavostí z těchto starých dokumentů a vzdát tak úctu těžkému havířskému řemeslu. Kde to bylo možné, snažili jsme se zachovat původní jazyk a dobové výrazy.
Spolek PROKOP Příbram -
Spolek PROKOP Příbram byl založen roku 1992, navazujíce na tradici dřívějšího spolku téhož jména, který působil nejprve při Báňské akademii v Leobenu od roku 1893 a od roku 1898 při Báňské akademii v Příbrami. Spolek sdružoval slovanské studenty Vysoké školy báňské a měl ve svých řadách mnoho významných montanistů i osobností kulturního života.
Dnešní spolek je občanským sdružením, které si klade za cíl zachovávat hornické tradice v našem regionu, starat se o památky spojené s hornictvím, ale též připomínat staré hornické zvyky a obyčeje, z nichž na prvním místě je jistě přeslavná Prokopská pouť konaná každoročně na počátku měsíce července. Její tradice byla obnovena roku 1990 z podnětu bývalých příbramských horníků a spolek "Prokop" se stal od svého založení jejím hlavním pořadatelem.