Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 25.07.2021 do 01.08.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

  Od Adventu do Tří králů

Hodně štěstí, radování...
vánoční Vám nesu přání.
K tomu vůli - každý den
zůstat dobrým člověkem.

Adventní zamyšlení

Vánoční poselství

Zábava

Už je to tu aneb Dneska naposledy

Všecko raz skoňči! Bo musi! Taki už je koloběh života! A tak když sem ze svojimi dřistami v Horniku ešče v minulym stoleťu začinal, nětušil sem, že budu trvať tak dluho – skoro dvacet roku! Ale taka je už doba. Uhli ve světě ztraca na ceně temu se budě utlumovať těžba a někere doly budu dokoňca zavřite. Tuš není divu, že chybja peníze aji na vydavani Hornika. Ale hlavně až je na vyplaty chlopuv ze šachet! A tak když mi zavolal jeho šefredaktor, že noviny jako tydenik koňča a budu se vydavať v malym rozsahu enem jako měsičnik, něpřekvapilo mě to. I když mi zabylo hodně smutno…


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 28. 05. 2016 | 584 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Horník

Hornické a hutnické spolky hlasovaly o Permonech

Permon

Počin roku ocenění za výstavu o své činnosti a dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru, za celoživotní dílo přebral cenu Jan Kurial z Nadace LANDEK

Sdružení hornických a hutnických spolků (SHHS) svolalo v poslední dekádě dubna do Rudolfova konzilium k tradičnímu vyhlašování cen Český Permon. Zúčastnilo se ho dvaadvacet z celkem pětadvaceti klubů, přičemž bezmála třetinu tvořili zástupci našeho revíru. Však se také počiny a osobnosti z Ostravska a Karvinska objevily mezi nominovanými!


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 24. 05. 2016 | 717 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

HORNÍK jen jednou měsíčně

Vážení čtenáři týdeníku Horník

HORNÍK

jsou zprávy, které se mi sdělují velmi špatně, a tato k nim bohužel patří také.

S ohledem na současnou ekonomickou situaci společnosti OKD a celou řadu úsporných opatření, ke kterým jsme zákonitě museli přistoupit i v redakci tohoto časopisu, pomalu dochází k omezování počtu výtisků Horníka a jeho periodicity.

Co to znamená v praxi? Horníka budeme od června vydávat pouze jednou za měsíc.

Současně s tím snižujeme počet výtisků z 16 na 10 tisíc kusů. Z toho vyplývá, že tento časopis už v tištěné verzi nebude určen k masivní distribuci i mimo závody OKD, ale přednostně ho dostanou kmenoví zaměstnanci.

Počínaje dnešním číslem tak začíná platit zcela jednoduchá rovnice: 1 zaměstnanec = 1 výtisk. Vám ostatním pak můžeme nabídnout elektronickou verzi, která je a nadále bude umístěná na webových stránkách OKD.

Postupně budeme měnit i obsah firemního měsíčníku. Horník by se měl především stát prostředkem interní komunikace a naše zaměstnance hlavně informovat o dění ve společnosti OKD. To bude jeho hlavním posláním a takto bude i koncipován.

Proto některé rubriky včetně polské jazykové mutace už v červnovém čísle nenajdete vůbec, nebo dojde k jejich zásadním úpravám.

Na závěr mi dovolte ještě jednu poznámku. Chápu, že ne všichni mají vřelý vztah k počítačům a elektronickým časopisům. Nebo počítač prostě nevlastní. Kdysi se ale noviny a časopisy po přečtení běžně posílaly dál, do další rodiny, k dalším čtenářům. Možná i to je cesta, jak můžeme Horníka i nadále šířit mezi bývalé zaměstnance OKD bez zvýšených finančních nákladů.

Ivo Čelechovský
mluvčí společnosti OKD
a šéfredaktor časopisu Horník


Pravděpodobně dojde k postupné likvidaci společnosti NWR

V souvislosti s podáním insolvenčního návrhu společnosti OKD u Krajského soudu v Ostravě a jeho rozhodnutím o úpadku této firmy zůstávají akcie New World Resources Plc a dceřiných společnosti nadále staženy z londýnské, pražské a varšavské burzy.
Vzhledem k tomu, že je OKD jedinou obchodovatelnou společností ze skupiny NWR, dojde pravděpodobně i k řízené likvidaci či ukončení činnosti zbytku skupiny NWR. V tomto případě mohou akcionáři NWR Plc očekávat minimální nebo nulový výnos (kromě možného rozdělení hotovostního zůstatku společnosti NWR Plc, který může zbýt po řízeném ukončení společnosti nebo rozdělení skupiny NWR).
Z těchto důvodů NWR neoznámila (v termínu vyplývajícího z finančního kalendáře podniku) hospodářské výsledky za první čtvrtletí.


Zábava

V maju o vakacach

Byla v sobotu Na Upadnici velka porada. Poldek, Juzek, Antek a ja zme planovali, kaj letos o vakacach vyrazime. Když zme po třeti zelene jak se pravi jednomyslně zavrhli Řecko, Chorvatsko i Malorku („Stejně tam maju strašny hic. O pivu ani němluvim,” pravil Antek, když zrachoval naše uspory). „Navic včil každy den rosničky v radiju aji televizi tvrďa, že letos ma byť obzvlášť těple leto, tuš na co se trmacať ku mořu, když nam na to naši čvachtani stači aji ta naša Ostravica,“ pravil Antek a polknul další zelenu. A tak zas padlo rozhodnuti, že se letos v červnu pojedě na Ostravicu. Poldek tam ma taki dřevěny srubeček. Nic moc, ale voda tam těče, v pecu se da topiť, par metraku uhla z deputatu tam dycky něchame zavezť. Tuž nic nam tam něchybi. I když loni nam jakisy baraba ukradnul staru černobilu televizu a radio, kere vypadalo tajak krystalka, ale už zme se v bazaru kupili nove přistroje.


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 18. 05. 2016 | 1012 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Čína vyhlásila boj nelegálním dolům

Národní komise pro rozvoj a reformu Číny (NDRC) přikázala okamžité ukončení téměř 40 projektů v oblasti těžby uhlí kvůli porušování pravidel. Čína zároveň oznámila, že bude v rámci snahy o snížení obrovského přebytku těžby nad spotřebou uhlí ostřeji bojovat proti ilegálním uhelným projektům.
„Nedávné výsledky zvláštní inspekce v oblasti budování ilegálních uhelných dolů ukázaly, že stále existuje menší množství ilegálních projektů, a to jak připravovaných, tak provozovaných. Musíme přijmout mnohem přísnější nápravná opatření a udělit přísnější tresty,“ citoval z prohlášení NDRC server o energetice.cz.
NDRC dlouhodobě jedná se zainteresovanými subjekty v čínském uhelném průmyslu, který byl zasažen ekonomickou krizí a rozsáhlou kampaní čínské vlády podporující přechod k využívání čistých zdrojů energie.


Horník

Nadace LANDEK Ostrava ve třetí dekádě

Výroční zpráva 2015 zmínila i úbytek financí od klíčových partnerů z našeho revíru, což logicky způsobuje situace v českém černouhelném průmyslu.

Stříbro

Plně stabilizovaná, se schváleným a upraveným statutem i novým sídlem loni vstoupila Nadace LANDEK Ostrava (NLO) do třetí dekády své činnosti. Částkou přesahující 1,16 milionu korun podpořila celkem šestadvacet projektů. Vyplynulo to z výroční zprávy za rok 2015, kterou její představitelé zveřejnili v závěru března.

„Po úbytku financí od dřívějších dominantních partnerů – společnosti OKD a některých na ni navázaných subjektů – na nulu nyní tvoří podstatnou část příjmů nadace výnosy z nadačního kapitálu. Ke snížení počtu našich sponzorů bohužel došlo celkově, i přes jistý hospodářský růst v republice. Naštěstí tuto ztrátu částečně vyvážily vyšší příjmy od měst, městských obvodů či obcí, kde probíhala nebo probíhá důlní činnost. Prostředky pomohly získávat i dopisy, osobní přístup, dary a reklama,“ sdělil Josef Gavlas, ředitel NLO. Ta začala nově pracovat s menší – desetičlennou – správní radou a tříčlennou dozorčí radou.


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 06. 05. 2016 | 700 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
index | 15-21 | předchozí | následující | Celkem 1121 článků

Taky jsme na FACEBOOKU

Něco málo pro zasmání

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server