Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

DIAMO

Ukončena oprava kotelny v areálu Barbora v Karviné

Barbora

V prosinci roku 2015 splnil odštěpný závod ODRA termín stanovený v Usnesení vlády ČR č. 688 z 9. června 2008 ukončit do 31. prosince 2015 útlum lokality Barbora v Karviné.

Lokalita Barbora je od roku 2016 začleněna jako areál pod „Lokalitu Fučík – Petřvaldská dílčí pánev (PDP)“. Je tak zajištěno věcné a finanční pokrytí činností souvisejících s kontrolou a údržbou HDD, údržbou a ostrahou kulturních památek a dosud nevypořádaného nemovitého majetku. V areálu zůstaly ve správě o. z. ODRA jen čtyři technické kulturní památky (kompresorovna se strojovnou, těžní věž Hlavní výdušné jámy, těžní věž typu Walsum a kotelna), vrátnice a část dosud nevypořádaných pozemků v areálu.Barbora     Jak byli naši čtenáři v roce 2015 informováni, tak již v září minulého roku byla v tomto areálu ukončena oprava a nátěr kulturní památky – těžní věže typu Walsum a následně se zde konaly dvě významné akce, jejichž cílem bylo seznámit širokou veřejnost s činností s. p. DIAMO.

Jednalo se o „Dny evropského dědictví“ v září 2015 a „Dny věží“ v říjnu 2015, během nichž si areál Barbora prohlédlo celkem 910 návštěvníků. Naprostá většina návštěvníků a zúčastnění zástupci sdělovacích prostředků se pochvalně vyjádřili k péči, kterou s. p. DIAMO věnuje svěřeným kulturním památkám.

Barbora

Poslední akcí realizovanou v roce 2015 v areálu Barbora (původní název důl Austria) byla oprava budovy kotelny. Opravy objektu plynule navazovaly na opravu střechy spojenou s výměnou krytiny realizovanou již v roce 2014. Samotná budova kotelny patří mezi větší původní stavební objekty v areálu a je obdobného vzhledu a konstrukce jako vedlejší objekt kompresorovny se strojovnou. Budova byla zkolaudována v roce 1910 a je v současnosti využívána o. z. ODRA jako sklad. Rozsah oprav byl podrobně rozpracován v projektové dokumentaci, projednán s Národním památkovým ústavem územní odborné pracoviště Ostrava (dále NPÚ) a schválen orgánem státní památkové péče na Magistrátu města Karviná.

Barbora

Na základě výběrového řízení byly opravy zajiš?ovány dodavatelsky zkušenou firmou. Vlastní opravy zahrnovaly opravy hrázděného zdiva obvodového pláště budovy včetně oken, výměnu poškozených skleněných výplní – drátoskel, nátěry vnitřních i vnějších ocelových konstrukcí tzv. černošedou kovářskou barvou, opravy vnitřních omítek s výmalbou, opravy vrat a vstupních dveří a opravy vnitřních vestaveb. Zvláštní pozornost byla věnována obnově dochovaných architektonických prvků fasády a také ozdobným zámečnickým prvkům na vstupních dveřích. Dle vyjádření dozorujících odborných pracovníků NPÚ byly opravy provedeny kvalitně a na vysoké úrovni.

Budova kotelny spolu s dalšími památkově chráněnými objekty v areálu se stala krásnou a zároveň důstojnou dominantou hornického města Karviná.

Ing. Libor Jalůvka, MBA
odbor přípravy a realizace útlumu,
o. z. ODRA
Foto: Jiří Hladík

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Mgr. Michaela Hylská | Vydáno dne 13. 06. 2016 | 1220 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server