Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 18.12.2025 do 25.12.2025

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

  Od Adventu do Tří králů

Hodně štěstí, radování...
vánoční Vám nesu přání.
K tomu vůli - každý den
zůstat dobrým člověkem.

Adventní zamyšlení

Vánoční poselství

Informace

Další smrt v Himálaji

Horolezci

Čech nezvládl výstup na Everest

Už druhý český horolezec letos zahynul v Himálaji. Po Martinu Minaříkovi, jenž se ztratil na Annapurně, nezvládl výstup na Mount Everest, nejvyšší horu světa, Věslav Chrząszcz.

Sedmačtyřicetiletý horolezec z Karviné chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat Mount Everest severní stranou bez kyslíkových přístrojů.

Pokus s názvem "Fárání na Everest" brali zaměstnanci Ostravsko-karvinských dolů a amatérští horolezci podle svých slov jako recesi. Začali totiž už na dně dolu Paskov v hloubce 1156 metrů - chtěli tak překonat celkem deset kilometrů.


| Autor: administrator | Vydáno dne 20. 05. 2009 | 1926 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Informace

* Uzavření koksovny Jan Šverma

Vydáno dne 20. 05. 2009 (4190 přečtení)

Šverma

Společnost OKD, OKK uzavře ještě ve druhé polovině letošního roku koksovnu Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách. Výrobu přesune do koksovny Svoboda. Tím přijde o práci zhruba 500 ze současných 1182 lidí, které společnost zaměstnává.

Předseda odborů uzavírané koksovny Petr Zmij řekl, že propouštění v takovém rozsahu zaměstnanci nečekali. "Doufali jsme, že ještě nějakou dobu pojede jedna baterie. Valná hromada ale rozhodla ze dne na den, že uzavře celý provoz. Tak rychlý spád nás překvapil. O práci přijdou dělníci, kteří nebudou mít jednoduché sehnat na Ostravsku práci."


Celý článek... | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Informace

Bez Landeku - bez Eiffelovky

Ostrava bez Landeku je jako Paříž bez Eiffelovky.

LídřiKlub přátel Hornického muzea OKD slavil loni dvacáté narozeniny. Akcí k této příležitosti bylo požehnaně a líbily se.

Je těžké tomu uvěřit. Je to sotva pár let, co se v Ostravě přestalo fárat, a už přicházejí z ostravských škol do Hornického muzea OKD žádosti o zapůjčení kousků uhlí, aby je učitelé mohli ukázat žákům. Bývalí havíři stárnou a jejich děti a vnuci už ani neví, jak vlastně Plénum to „černé zlato“ vypadá.

Otázkou, jak působit na vědomí lidí, aby naši potomci nevyrůstali jako stromy bez kořenů, se zabývala výroční členská schůze Klubu přátel Hornického muzea OKD, která se konala v úterý 5. května v muzejní kompresorovně. Organizace, která sdružuje přes 430 individuálních a 22 kolektivních členů, má za sebou mimořádný rok. Probíhal ve znamení 20. výročí založení klubu a 15. výročí vzniku muzea a byl doslova napěchován akcemi a aktivitou.


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 18. 05. 2009 | 2423 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Informace

* Doprava se rozšiřuje

Vydáno dne 16. 05. 2009 (4331 přečtení)

OKD Doparava využívá recese?
OKD Doprava se spoji s Čechofrachtem

Společnost OKD Doprava („OKDD"), která je největším soukromým nákladním železničním dopravcem v ČR, kupuje skupinu Čechofracht, jež je největším poskytovatelem komplexních služeb mezinárodního zasílatelství a logistiky v ČR. Spojením obou společnosti v rámci jedné skupiny vzniká významný hráč na trhu železniční dopravy, námořní, letecké a železniční spedice a logistiky s celkovým obratem (v roce 2008) přesahujícím 9 mld. Kč. OKD, Doprava, akciová společnost, koupi 100procentni podíl ve společnosti Čechofracht, a. s., od společnosti Hattisburg Enterprises Ltd. („Hattisburg"). Cena za transakci nebyla zveřejněna.

„Čechofracht patři dlouhodobě k největším a nejznámějším společnostem na trhu mezinárodní přepravy, jsme proto rádi, že tuto úspěšnou a zavedenou značku můžeme přivítat v rodině OKD Doprava,“ komentoval obchod Attila Boros, předseda představenstva a generální ředitel OKDD. „Společně budeme mnohem silnější na železnici, na silnicích i na moři, dokážeme lepe optimalizovat naše přepravní kapacity. Pro naše zákazníky to znamená nabídku komplexních logistických řešeni a ještě atraktivnější cenové a dodací podmínky,“ dodává Boros.


Celý článek... | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

OKD

Rekultivace se spojí s Dopravou

Zanikne 140 míst, lidé dostanou odstupné i mimořádné dávky.

Společnost OKD, Rekultivace, která zajišťuje především obnovu krajiny po těžbě uhlí na severní Moravě, se integruje s fi rmou OKD, Doprava, jež má specializovanou divizi rovněž zaměřenou na rekultivační práce. Vznikne tím silná skupina, která bude mít díky zefektivnění celého provozu a odstranění duplicit větší šanci obstát na trhu zasaženém krizí.

V rámci restrukturalizace propustí OKD, Rekultivace 140 zaměstnanců. Nabídne jim nadstandardní péči – odstupné ve výši až 11násobku průměrné měsíční mzdy a lidem nejvíce ohroženým na trhu práce také další mimořádné dávky.


| Autor: Vladislav Sobol | Vydáno dne 14. 05. 2009 | 2164 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Informace

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

STAV SLOŽEK ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ s. p. DIAMO ZA ROK 2008

Výtažek z celkového hodnocení s.p. DIAMA.

KONTAMINACE POVRCHU A BIOLOGICKÉHO MATERIÁLU

Uhelné lokality a laguny o. z. ODRA Ostrava
Kontaminace 19 areálů po těžbě a zpracování černého uhlí na Ostravsku byla upřesněna kontrolním vzorkováním a analýzou zemin a podzemních vod v letech 2005 až 2007. Výsledky prokázaly, i přes celkově příznivý vývoj přirozené atenuace, přetrvávající lokální, prostorově omezené znečištění zemin, horninového prostředí a částečně též podzemních vod v 8 lokalitách a areálech bývalých důlních provozů. Jedná se o lokality Žofie a Barbora a areály Koblov, Hrušov, Pokrok, Paskov, Šverma – Mariánské Hory a Trojice. Převážně jde o zbytkové nadlimitní znečištění zemin nepolárními extrahovatelnými látkami


| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 05. 2009 | 3797 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Historie

VÝZNAMNĚ OSTRAVSKÉ VÝROČÍ

Trojický památník

Letos je 115 let co nás dělí od tragické události, která se stala 9. května 1894 ve Slezské (tehdejší Polské) Ostravě, při níž bylo zastřeleno dvanáct stávkujících horníků z Dolu Trojice. V dějinách dělnického hnutí se tento den stal příkladem nejbrutálnějšího zákroku monarchistické státní moci proti stávkujícím horníkům.

Ostravské odborové hnutí, které tehdy vstoupilo do stávky za zavedení osmihodinové pracovní doby a za zvýšení mezd o 25 %, vedl předák Petr Cingr, blízký spolupracovník Jana Prokeše, pozdějšího starosty města Ostravy. Svou činností tehdy přispěli také ke vzniku budoucí samostatné Československé republiky.

Po první světové válce byl zastřeleným horníkům odhalen na místním hřbitově monumentální pomník. Po druhé světové válce pak bylo na místě střelby před Dolem Trojice vytvořeno akademickým sochařem Otou Ciencialou pietní místo se jmény obětí na pískovcové desce. Také před budovou České spořitelny na náměstí Prezidenta E. Beneše bylo k 60. výročí trofické tragédie odhaleno sousoší tří stávkujících horníků z Dolu Trojice akademického sochaře Vladimíra Gajdy. Těmito uměleckými díly město Ostrava ocenilo historickou památku zastřelených horníků.


| Autor: administrator | Vydáno dne 10. 05. 2009 | 2480 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
index | 757-763 | předchozí | následující | Celkem 1127 článků

Taky jsme na FACEBOOKU

Něco málo pro zasmání

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server