Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.02.2024 do 29.02.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Polsko má nový zákon o hornictví

Polsko

Podpis prezidenta Andrzeje Dudy dal zelenou novele zákona o uhelném hornictví v Polsku. Ta mimo jiné řeší způsoby likvidace dolů nebo těžebních společností. Stanoví i podmínky pro případně propuštěné horníky.

Novela vstoupila v platnost s určitými výjimkami 1. ledna 2016. Jedním z hlavních bodů zákona je stanovení příznivých podmínek pro odcházející zaměstnance. Polská vláda se výrazným způsobem zapojila do řešení problému polského hornictví a tato novela je jen jednou z částí řešení.

     Zákon například umožňuje jednoduchý převod dolů či celých společností pod státní společnost Restrukturalizace dolů. Horníkům, kteří budou propuštěni z důvodů restrukturalizace, novela přiznává možnost jednorázového odstupného. Na lepší zákonnou ochranu se mohou těšit také horníci v předdůchodovém věku. Bývalí horníci, kteří jsou dnes již v důchodu, nebudou nadále dostávat bezplatné dodávky uhlí. Místo komodity se nově mohou těšit na finanční náhradu.

Podle náměstka ministra pro energetiku Grzegorze Tobiszowského novela v žádném případě neavizuje zavírání dolů. Do státní společnosti Restrukturalizace dolů budou přesouvány pouze doly, kde již těžba skončila nebo skončí zanedlouho kvůli vyčerpání zásob. Dále tam budou přesunuty ty části majetku těžebních společností, které nesouvisejí s probíhající těžbou a jsou pro firmy pouze zátěží. Tobiszowski ujistil, že nemůže být řeč o likvidaci nebo prodeji dolů, které stále mohou přinést zisky.

„Naopak je na čase znovu rozjet to, co bylo zabrzděno. V současné době, kdybychom chtěli prodávat více polského uhlí, tak nerost není ani připraven k vykopání. Jsem přesvědčen, že je možné zvýšit prodeje uhlí,“ uvedl náměstek Tobiszowski.


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 13. 03. 2016 | 1092 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server