Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 09.07.2024 do 16.07.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

DIAMO

Vyšla kniha „500 let Horního řádu Petra IV. z Rožmberka“

V Českém Krumlově vydal Hornický spolek Český Krumlov velice zdařilou publikaci kolektivu autorů při příležitosti pětistého výročí vydání zdejšího horního řádu (1515–2015). Při slavnostním skoku přes kůži 4. 12. 2015 v jízdárně zdejšího zámku spatřila světlo světa a byla také zároveň pokřtěna.     Velice hezky je zpracován úvod do problematiky, následuje geologická charakteristika území. Součástí kapitoly Hornická činnost na Českokrumlovsku v 16. století je i popis historických důlních děl, jejich umístění v terénu včetně současného stavu, například i rozměrů komor. StříbroSoučástí je také zmapování hutnictví a mincovnictví na krumlovském panství. Následuje kapitola s názvem Historie rožmberského horního podnikání v kontextu českých a světových dějin. Zde jsou přehledně chronologicky sestaveny důležité momenty, ale lze tady vyčíst například, kdy a kým byl založen klášter ve Zlaté Koruně či Vyšším Brodě, kdy a kým byly založeny České Budějovice a další desítky informací. Tato kapitola je velice čtivá, doslova nabitá informacemi. V další části knihy je popis vzniku a vývoje horních řádů, jejich seznam, doslovná citace všech 103 článků Horního řádu Petra IV. z Rožmberka, včetně přísah horních úředníků. Na závěr je sestaven Hornicko-český slovník, vysvětlující výrazy pro hornictví v 16. století běžné. Kniha má 120 stran a zvláště zajímavá je její část s názvem Barevné přílohy. Kromě nich je v knize volně vložena historická mapa krumlovského horního revíru. Knihu vhodně doplňují obrázky, některé z „De RE METALLICA LIBRI XII“ od Georgia Agricoly, popřípadě z „Poučení o zručnosti hornické“ Christopha Traugotta Delia, a zřejmě i z „Prubířství“ Lara Erckera. Tento horní řád je téměř doslovnou recepcí Annaberského horního řádu z roku 1509. Kniha není v prodeji, ale určitě by byla možnost si ji obstarat ve spolupráci s Hornickým spolkem Český Krumlov pod vedením Pavla Geršla. Je pozitivním jevem, že v posledních letech je velice dobře zmapována hornická činnost ve Stříbře kamarádem Bc. Karlem Neubergerem a že k této činnosti se připojili i Českokrumlovští.

Ing. Jaroslav Jiskra, Ph.D.

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Mgr. Michaela Hylská | Vydáno dne 20. 02. 2016 | 1460 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ing. Jaroslav Jiskra, Ph.D.
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server