Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

DIAMO

Sanace ostravských lagun bude pokračovat

Laguny

Likvidace jedné z největších ekologických zátěží v České republice bude pokračovat. Státní podnik DIAMO dokončil výběrové řízení na odstranění nadbilančních kalů v lagunách po chemičce Ostramo v Ostravě a dne 22. prosince 2015 podepsal ředitel DIAMO, s. p., Tomáš Rychtařík prováděcí smlouvu o provedení prací v první realizační etapě projektu „NÁPRAVNÁ OPATŘENÍ – LAGUNY OSTRAMO, nadbilanční kaly“ se společností AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o. Pražská společnost AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o. se zavázala ve smlouvě o provedení prací odstranit 91 562 tun tzv. nadbilančních kalů za nabídkovou cenu 429 milionů korun (bez DPH). Podpisem smlouvy začíná běžet smluvní doba 36 měsíců na odtěžení kalů a jejich vymístění z areálu lagun R1, R2 a R3. Do pěti let budou kaly energeticky využity a v souladu se zákonem o odpadech definitivně odstraněny. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v souvislosti s podpisem smlouvy uvedl: „Jsem rád, že můžeme Ostravě oznámit dobrou zprávu. Po dlouhé době pokročí likvidace ropných lagun, které tíží obyvatele města řadu let. Náročné dvoukolové výběrové řízení bylo zdárně dokončeno a podařilo se nám dosáhnout příznivé ceny. Po vyřízení potřebných povolení může vítězná firma zbývající kaly odstranit.“V užším zadávacím řízení byla uzavřena rámcová smlouva s pěti uchazeči, kteří následně předložili nabídku k uzavření prováděcí smlouvy. „Součástí nabídek byla i konkrétní technická řešení sanace, k nimž uchazeči měli povinnost doložit kladné stanovisko odborného garanta, tedy Ministerstva životního prostředí. Nabídky byly následně hodnoceny podle kritéria nejnižší nabídkové ceny,“ doplnil Tomáš Rychtařík.

Užšímu výběru pěti kandidátů předcházelo posuzování předložených technologických postupů z hlediska splnění přísných ekologických požadavků kladených na realizaci sanačních opatření. Tohoto posuzování se účastnili zástupci Ministerstva životního prostředí. S předkladateli pěti nejhospodárnějších nabídek, jež současně splňovaly stanovená ekologická kritéria, byla sepsána rámcová smlouva. Pokud by technologický postup vítězné firmy neuspěl v procesu EIA, umožňuje rámcová smlouva zadavateli, tj. DIAMO, s. p., vybrat dalšího z pěti uchazečů.

V souladu s usnesením vlády ČR č. 1012 ze dne 3. října 2001 je DIAMO, s. p., jako zadavatel zakázky povinen výsledek výběrového řízení, tj. vybraného zhotovitele, předložit ke schválení Ministerstvu financí. I tento krok byl naplněn a vybraný zhotovitel byl dne 16. prosince 2015 Ministerstvem financí schválen.

„Podpis smlouvy představuje významný krok kupředu v řešení tak složité ekologické zátěže, jakou laguny Ostramo jsou. Její naplnění nejen prospěje životnímu prostředí, ale také citelně uleví obyvatelům v okolí. Oba tyto aspekty si klade státní podnik DIAMO jako prvořadý cíl,“ prohlásil po podpisu smlouvy ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík.

Laguny

Související články:

Laguny Ostramo

Nápravná opatření - laguny Ostramo


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Mgr. Michaela Hylská | Vydáno dne 16. 02. 2016 | 1263 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server