Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 18.05.2024 do 25.05.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Česká Pisa, kostel sv. Petra z Alkantary, Karviná Doly.

kostel

Světová rarita, kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné - Doly, věž šikmější než světoznámá věž v italské Pise.

Vykopáním těchto došlo k poklesu terénu na této ploše a dnes je zde prohlubenina 34 m pod tehdejší niveletou (viz schematický obrázek), z větší části zatopená vodou, nebo zavezená haldovinou. V celkovém pohledu na krajinu to však tak nepůsobí, protože se jedná o velmi rozsáhlou plochu, několika set hektarů, tak ty přechody a zvlnění terénu nejsou příliš nápadné a zaznamenávají je jen geodeti.

Na jedné z těchto šikmých ploch stojí i tento kostel se zmíněným odklonem. Původně byl určen ke zbourání, ale zásluhou magistrátu města Karviná a památkářů se podařil jeho zápis mezi chráněné památky a v letech 1994 – 1996 byl restaurován a stavba byla zpevněna. Na celkové rekonstrukci se finančně podíleli město Karviná a Ústav památkové péče.

To, že při poddolování kostela a jeho tak velikém poklesu nedošlo k jeho nenapravitelné devastaci, svědčí o technických znalostech a technickém umu inženýrů OKD při vedení dobývacích prací pod tímto objektem.

Aby nedošlo k poškození zdiva jeho nadměrným rozpraskáním a kostel se nezřítil, musely být hornické práce vedeny tak, aby odrubávání uhelných slojí bylo vedeno časově souvisle a pokles terénu byl pozvolný, nepřerušovaný, v co největší souvislé ploše. Po vydobytí jedné sloje se mohlo s dobýváním další, podložní, sloje s časovým odstupem, až došlo k uklidnění, zhutnění a stabilizaci propadlého nadloží vydobyté sloje. Dobývání muselo probíhat ve velkých souvislých plochách a nesmělo se zastavit v místech, kde by se hrana dobývané plochy zastavila pod nadzemním objektem – kostelem. Na takovém místě by se kostel „rozlomil“.

Rekultivaci terénu provedla firma Rekultivace, dceřiná společnost OKD, a.s. Náklady na rekulti-vaci hradily OKD, tehdy ještě státní a.s. z fondu škod a náhrad, který v té době musely ze zákona tvořit všechny firmy a společnosti ve státě, které svojí podnikatelskou činností nějakým způsobem poškozovaly krajinu a přírodu.

Terénní úpravy na přilehlé ploše kolem kostela byly ukončeny v roce 2000. Byly provedeny tak, že se terén srovnal do vodorovné plochy a vydláždil. Z toho důvodu se musela navést zemina na jižní stranu kolem kostela tak, že se terén od severní strany směrem na jih nasypal a tak se jižní část kostela dostala pod úroveň nového terénu a opticky se tak zvýraznil jeho odklon od svislice.

kostel

Ve vnitřku kostela úpravy spočívají ne horizontálním vyrovnáním podlahy, oltářního stolu a lavic do vodorovné roviny, což zvýrazňuje odklon vertikálních linií od svislice.

Následující snímky jsou fotografovány tak, že je zachována horizontální poloha podlahy, schodištních stupňů, oltářního stolu a lavic.

Nějakým šťastným řízením osudu byl v době v době privatizace OKD pozemek v katastru nemovi-tostí zapsán jako majetek karvinské Římsko-katolické farnosti, nebo opomenutím nebyl zapsán jako majetek OKD, a.s. Tím se vyhnul zprivatizování OKD, a.s. a nestal se majetkem uhlobarona Bakaly. Jinak by dnes již patřil jedné americké realitní společnosti, která, věrna americkému smyslu pro měření hodnot, včetně kulturních, uměleckých a historických hodnot, začíná u ceny a končí u zisku.

Budiž za to chvála pánu Bohu!

Zpracoval: Vlaďa Malý

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: .. | Vydáno dne 19. 09. 2015 | 3908 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Zpracoval: Vlaďa Malý
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server