Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Nedobudovaná koksovna mizí ze zemského povrchu

Demolice naproti severní lokalitě Důlního závodu 2 (ČSM sever) čeká nevyužívané a dlouho chátrající objekty; zbytek areálu slouží k podnikání.

ČSM

Pohřebiště betonových kvádrů a ocelových konstrukcí s mnohdy až hororovým nádechem v hustém březovém porostu. Tak vypadala část areálu plánovaného koksárenského provozu naproti severní lokalitě stonavské šachty. Přibližně od poloviny prázdnin zde rachotí těžká mechanika dodavatelských firem demolující vytipované objekty a vracející krajině její původní ráz.

„Monstrózní jeřábová dráha s délkou okolo padesáti, šířkou dvaceti a výškou patnácti metrů, jež měla sloužit jako venkovní skládka, už je pryč. Zmizela v průběhu necelých čtrnácti dnů. Pečlivě evidovaný systém odvozu kovového odpadu ukázal, že z tohoto objektu č. 14 zůstalo 160 tun šrotu,“ informoval vedoucí provozu povrchové služby Důlního závodu 2 Radomil Ocisk.

ČSM     Dodavatelé z firem DAV, Stavočestav a Pastva se podle něj „pustili“ do likvidace staveb, které dlouhá léta jen chátraly a hrozily více než potenciálním nebezpečím. Nikdy nedostavěný areál přešel pod OKD ze správy OKK Koksovny před dvěma a půl lety. „I vzhledem k rozloze a problematické ostraze včetně zmíněné bezpečnosti proto vedení OKD rozhodlo o demolici,“ líčil Ocisk.

ČSM

Oddělení investic a odbor energetiky a životního prostředí těžební společnosti ve spolupráci s kolegy z povrchových provozů Důlního závodu 2 nejprve provedli podrobnou inventuru technického stavu, prověřili energetické rozvody, sítě či potrubní řády a vypracovali studii, z níž vychází bourací plán. „Likvidují se železné haly, betonové i cihlové budovy. Změna krajiny je již znát,“ uvedl Ocisk.

ČSM

Mizí tak nebezpečná místa a zákoutí, snižuje se možnost tvorby černých skládek, což prospěje i životnímu prostředí. „Čas ukáže, jaké možnosti skýtá těchto několik kilometrů čtverečních,“ řekl vedoucí provozu povrchové služby s tím, že zbytek nedobudované koksovny pronajímají k podnikání. V zachovalých budovách funguje autoservis, prodej hutního materiálu i chráněná dílna.

Radek Lukša

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 03. 09. 2015 | 1928 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server