Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Důlní voda vyrábí elektřinu!

Autoři projektu přečerpávací vodní elektrárny v hlubinném dole chtějí ovlivnit rozhodování o budoucnosti vytěžených šachet. Generator

Roztočením soustrojí s Peletovou turbínou v náraží na pátém patře Vodní jámy Jeremenko se Ostravě v pátek 17. července dostalo zřejmě historického světového prvenství souvisejícího s hornictvím. Důlní vody odčerpávané nonstop ze zatopených děl ve zdejší části revíru totiž začaly vyrábět elektrickou energii!

„Vyvinuli jsme komplexní systém důlní přečerpávací elektrárny o jednotkovém výkonu 0,8 až 1,0 megawattu včetně nového konstrukčního uspořádání turbíny a ovládání řízeného na dálku. Čerpanou vodu akumulujeme v povrchové nádrži a při spuštění soustrojí ji vracíme zpátky do dolu potrubním tahem DN300 při využití spadu v jámě. Důlní voda je řízeně hnaná na lopatky turbíny roztáčející generátor.

GeneratorVyrobený elektrický proud dodáváme do sítě,“ vysvětlil princip generální ředitel společnosti FITE Pavel Bartoš. Ten je také navrhovatelem koncepce, hlavním řešitelem a spolu s Pavlem Haladou jsou držiteli příslušného patentu.

Během čtyř a půl let se projektem přečerpávací elektrárny zabývali i zástupci státního podniku DIAMO (spravujícího Důl Jeremenko), výzkumného a vývojového ústavu Sigma, společnosti Reacont či VŠB-TUO. „Z pohledu hornictví jsme řešili tři zásadní věci: stanovení salinity důlních vod pro výběr vhodných materiálů a technologií, bezpečnost provozu s přihlédnutím na nevýbušné provedení a platné báňské předpisy a problém odtokového systému horizontálního potrubního systému,“ upřesnil Vladimír Slivka z Hornicko-geologické fakulty.

Generator

Nápad využít výškového potenciálu v jámě hlubinného dolu k procesu přečerpávaní důlních vod za účelem výroby špičkové elektřiny – a takzvaného „skladování“ elektrické energie – má za cíl ukázat také na nové šance pro utlumované šachty. „Prokázali jsme, že lze tento systém nainstalovat a uvést do chodu, chceme tím ovlivnit rozhodování o budoucnosti vytěžených černouhelných dolů,“ vzkázal tým řešitelů. Zároveň se mu povedlo ověřit moderní konstrukční a materiálová řešení s odolností vůči agresivní slané důlní vodě pracující v mnohdy stísněných podmínkách horizontálních důlních děl.

Hlavní technické parametry

• svislá spádová výška 580 metrů
• oddělený čerpací systém pomocí velkokapacitních ponorných odstředivých čerpadel sloužících pro udržování hladiny vody v zatopené ostravské části revíru
• samostatný systém výroby elektrické energie s retenční nádrží na povrchu dolu, s vlastním spádovým potrubím v jámě, Peltonovou turbínou, synchronním generátorem a příslušenstvím
• instalovaný výkon soustrojí 639 kVA
• vyvedení elektrické energie na povrch kabelovým vedením 500 V
• objem horní retenční nádrže 100 m3
• optimální průtok 0,1 m3/s

  

Řekli o unikátním projektu

Pavel Bartoš, generální ředitel společnosti FITE:  „Chceme přesvědčit vládu ke zpracování studie využitelnosti vytěžených dolů. Také proto jsme pana ministra Mládka, jenž symbolicky důlní přečerpávací elektrárnu na Jeremenku spustil, vzali i do areálu bývalého Dolu František. Tam jsme předvedli, jak se pomocí degazovaného důlního plynu vyrábí elektrická energie a zbytkovým teplem vytápí objekty průmyslové zóny.“
Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu: „Jsem hrdý na to, že uvádíme do praxe spojení výsledků výzkumu českých vědců a umu českých techniků, po němž tolik voláme. Propojení výrobní firmy, kreativity týmů vysoké školy a výzkumných pracovišť přineslo zajímavý efekt v podobě světového patentu.“
Jiří Cienciała, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský
a Ústecký kraj:
„Spolupráce praxe a akademických institucí přinesla zajímavý a hlavně efektivní výsledek: Podařilo se prokázat, že ve vytěženém hlubinném dole může sloužit vodní elektrárna využívající hloubku jámy pro skladování a výrobu špičkové elektrické energie.“
Miroslav Novák, krajský hejtman:
„Za přelomové považuji, že řešení nezatěžuje krajinu ani životní prostředí a využívá to, co už původnímu účelu sloužit nemůže a nikdy nebude.“



Radek Lukša

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 02. 08. 2015 | 1191 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server