Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 10.10.2021 do 17.10.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Muzeum v Petřvaldě se po rekonstrukci otevřelo návštěvníkům

Muzeum

Technické muzeum v Petřvaldě na Karvinsku se dnes po devítiměsíční rekonstrukci znovu otevřelo návštěvníkům. Během rekonstrukce bylo do celé budovy zavedeno plynové topení, opravovaly se elektrické rozvody, odstranila vysoká vlhkost ve sklepě nebo dělaly různé drobné opravy. ČTK to dnes řekla průvodkyně muzea Jana Szotkowská.

Petřvaldské muzeum je jednou z deseti poboček Muzea Těšínska. Vedoucí jeho ekonomického oddělení Naděžda Antalová řekla, že rekonstrukce stála přibližně 750.000 korun.

    Muzeum nyní návštěvníkům nabízí dvě stálé expozice: Kouzelný svět tramvají a Tradice hornictví. Od 17. února se v něm otevře další výstava Vládci noci věnovaná zvířatům, která jsou aktivní za soumraku a v noci.

Ve stálých expozicích během rekonstrukce, která začala loni 1. dubna, přibyly nové exponáty. "V Kouzelném světě tramvají to byl například oděv průvodčího a některé tramvajové součástky a v prvním patře v Tradici hornictví byla doplněna celá jedna část věnovaná hornickým tradicím," řekla Szotkowská.

Expozice Tradice hornictví provádí návštěvníka celým životem horníka od narození, přes školství a hornickou techniku až po činnost hornických spolků. Předměty v nové části se týkají hlavně skoku přes kůži. "To je tradice, při níž jsou adepti na toto povolání představování široké obci hornické. Odehrává se na slavnostních večerech, které se jmenují šachťáky," řekla Szotkowská. Protože večery provází dobré jídlo a hlavně hodně piva, jsou v expozici k vidění originální krígly, nádoby na pivo. Nechybí ale ani zpěvníky s hornickými písněmi, které se adepti hornického řemesla musí naučit.

Muzeum v Petřvaldě je otevřeno od úterý do pátku od 08:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:30, v sobotu od 09:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 17:00. Pro dospělé stojí vstupné 30 korun, zlevněné 15 korun.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 09. 01. 2015 | 959 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Autor: ČTK www.ctk.cz
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server