Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.10.2021 do 18.10.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

OJEDINĚLÁ KNIHA O HORNICKÝCH CESTÁCH

Cesty

Zajímavá kniha vyšla ke konci roku 2013 z pera autora Dušana Pavelka pod titulem "Hornické cesty, autobiografie báňského inženýra". Knižní dílo obsahuje životní příběh předního inženýrského pracovníka v Ostravsko-karvinském revíru.

Vzpomínková kniha byla vydána Nakladatelstvím Jaroslav Klát v Ostravě za finanční podpory Nadace Landek Ostrava. Nakladatelství přikročilo ke knižnímu vydání původně šestidílného vzpomínkového seriálu, který vycházel ve čtvrtletníku Hornický zpravodaj, vydávaném Klubem přátel Hornického muzea v Ostravě v lednu 2013 až únoru 2014. Seriál vycházel pod názvem "Ze života horního inženýra Ing. Dušana Pavelka v Petřvaldě, ve Zbůchu a na Dole Antonín Zápotocký v Orlové-Lazích." Pro bližší poznání míst a prostředí hornických cest, kde Pavelek působil, byly spolužákem autora Ing. Jaroslavem Klátem doplněny i texty o údaje a ilustrace ze související historie a popisu míst a důlních provozů. V knize se také připomíná autorovo rodné Těšínské Slezsko, které by nemělo z obecného povědomí mizet.

Životní příběh autora je napsán velmi zajímavě a obsahuje i řadu postřehů a vlastních zážitků, které výstižně charakterizují dobu, ve které autor žil a delší část působil v hornictví. Autorův příběh se odvíjí od jeho dětství na počátku 2. světové války a probíhá až po útlum těžby uhlí v Ostravsko-karvinském revíru v 90. letech min. století.

    Knižní dílo podává mimo jiné svědectví o hektické době v Ostravsko-karvinském revíru po 2. světové válce a o obtížích v plnění státního plánů ve stanovených objemech těžby uhlí, a také o rozvoji, přestavbě a výstavbě nových dolů v druhé polovině 20. století. Autorovy cesty hornictvím končily odchodem do emeritury v 90. letech minulého století, tedy již v době nastupujícího útlumu těžby uhlí a zanikání téměř všech činností, souvisejících s hornictvím. Autorův text je doplněn o čtyři přílohy. Dílo představuje autentický dokument doby.

Kniha má 181 stran textu, je ilustrována 123 obrázky a mapkami a obsahuje seznam použité literatury. Je určena nejen pro hornickou veřejnost, ale i pro všechny příznivce a zájemce o hornictví. Kniha může být poutavá i pro čtenáře, zajímající se o osudy a život lidí v minulém století, probíhající v době překotných společenských přeměn a někdy krutých osudů.

Prof. Ing. Jiří Grygárek, CSc.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jiří Grygárek | Vydáno dne 04. 12. 2014 | 1261 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server