Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2021 do 03.12.2021

Sekce KOMENTÁŘE
29.11.2021Re: Air Max 97
27.11.2021Nike Air Max

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

Cesty k hornictví a hornictvím

Vyšla kniha o životní cestě horníků, kteří jimi byli tělem i duší.

Janku

Pro ty, kdo chtějí nahlédnout do duše několika havířů ostravsko-karvinského revíru, kteří zasvětili svůj život šachtě, je určena kniha Cesty k hornictví a hornictvím. Petr Janků, sám dlouholetý zaměstnanec OKD, v ní seřadil otevřená a upřímná vyprávění především těch, se kterými se osobně setkal díky své profesi. Autory jednotlivých kapitol jsou chlapi nejrůznějších hornických profesí z řady šachet, pro které bylo hornictví nejen zaměstnáním, ale doslova životním posláním.

„V dnešní pro hornictví mimořádně složité době je velmi dobře, že se o tomto řemesle a lidech s ním spojených píše,” praví se v předmluvě Jana Kuriala, rovněž autora několika publikací věnujících se problematice ostravsko- -karvinského revíru. „Velmi pozitivní je, že v každé kapitole vypráví hlavní hrdina sám o sobě a autor jen velmi lehce doplňuje jeho výklad svými dotazy či vysvětlivkami. Výsledkem je, že každá část je autentická s osobním, nikoliv převyprávěným příběhem,” vyzvedává formu zpracování knihy.

    Čtenář se v ní seznámí s havíři, kteří ve svém vyprávění vzpomínají na dětství, dobu dospívání, nástup do hornictví, průběh práce a působení na šachtách, připomínají také některé své kolegy a provozní události. Zachyceny jsou rovněž proměny jejich aktivit a činností v novém hospodářsko- politickém uspořádání země do současných dnů. Jde ovšem o pouhý zlomek životních příběhů těch, kteří v temných důlních chodbách a porubech strávili kus svého života. Vždyť svého času, v době největší „slávy“ na šachtách ostravsko-karvinského revíru, denně fáralo na 70 tisíc horníků.

„Všem těmto lidem patří uznání a poděkování. Ať už si práci v dole zvolili dobrovolně, nebo byli k tomu přinuceni okolnostmi tehdejšího života,” píše v úvodu knihy její hlavní autor Petr Janků.

Poděkování patří rovněž Nadaci Landek Ostrava, Klubu přátel hornického muzea v Ostravě a společnosti Ferrit, které svými příspěvky umožnily vydání této unikátní knihy.

O HLAVNÍM AUTOROVI
Petr Janků (*1938 – Praha) se vyučil horníkem v Šumbarku, maturoval na SPŠ hornické v Ostravě, kde v roce 1964 promoval na VŠB jako báňský inženýr – obor Důlní měřictví. V témže roce začal pracovat na závodě 1-Žofie Dolu Čs. pionýr v Orlové. Od roku 1970 působil v technických provozních funkcích ve vedení Dolu ČSM ve Stonavě, od roku 1979 na závodě Barbora a na podniku Dolu 1. máj v Karviné. Na vlastní žádost odešel z funkce hlavního inženýra podniku a od roku 1987 pracoval jako směnový technik HBZS v Ostravě-Radvanicích. Po listopadu 1989 byl ředitelem pro techniku a rozvoj GŘ OKD. V lednu 1991 odešel do předčasného důchodu. Později (1994–2002) působil v několikaměsíčních nepravidelných stážích jako expert na patagonském Dole Rio Turbio v Argentině. Nyní aktivně působí v Klubu přátel hornického muzea, kde se věnuje především publikační činnosti.


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 24. 07. 2014 | 2200 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server