Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

V katedrále slavili svátek sv. Prokopa

Katedrála

Farníci, členové KPHM a další krojovaní horníci od loňska obnovují zvyk sahající až do roku 1864

Hromadné foto

Kněz Jan Plaček za římskokatolickou církev, Jaroslav Minka za hornický stav a Pavel Prokop jako profesor z „báňské“ za akademickou obec měli v pátek 4. července v katedrále Božského Spasitele hlavní slovo při oslavách patrona horníků i hutníků sv. Prokopa. Jejich obnovením vloni navázala farnost v Moravské Ostravě na tradici sahající do roku 1864!

„Tenkrát chodil průvod horníků a hutníků od jámy Karolina na Ringplatz, současné Masarykovo náměstí. Zde stával u morového sloupu mobilní polní oltář, jaký známe například z Haškova Švejka, u něhož se konala mše svatá. Po ní se účastníci rozcházeli na své doly či do továren, kde měli připraveno občerstvení a pitivo. Druhý den byl svátek Cyrila a Metoděje, to mívali volno,“ líčil strojní inženýr Zdeněk Poruba patřící k organizátorům obnovených oslav.

Hromadné foto Hromadné foto    K těm se s chutí přidali také krojovaní havíři a další nadšenci udržování hornických tradic. „Umožnili jsme jim prohlídku katedrály včetně kůru s varhanami či křestní kaple. Horníci ve svých krojích a s prapory se pak shromáždili venku, zažehli kahany a vedeni Msgre. Plačkem vešli v průvodu do katedrály, aby se zúčastnili mše svaté sloužené za horníky a hutníky. Po ní měl profesor Prokop odbornou přednášku,“ komentoval Poruba program přístupný veřejnosti. V čele havířské části špalíru se objevila i sv. Barbora s permoníky (jako nedávno ve Stonavě).

Účast nicméně ještě ani letos nebyla taková, aby si pořadatelé mohli dovolit chodit stejně jako v minulosti centrem Ostravy. „Slušelo by se to. Uvažujeme alespoň o průvodu mezi kostely,“ podotkl Poruba s tím, že vazba oslav na katedrálu Božského Spasitele není v žádném případě náhodná. Zaměstnanci zdejších šachet či oceláren totiž svého času přispívali na její interiéry.

„První boční oltář byl darem horníků z Dolu Hlubina z roku 1889. Zachoval se z něj obraz sv. Barbory a dvě malby modlících se havířů v uniformách. Oltáře sv. Prokopa a sv. Václava zase byly dary horníků z Dolu Šalamoun z 20. let minulého Mšestoletí,“ líčil farník Poruba a upozornil i na zvon pojmenovaný sv. Prokop. Visí ve věži katedrály a je druhým největším z jejích čtyř.


KATEDRÁLU UZAVŘOU AŽ V ZÁŘÍ
Nadace OKD pomohla v grantovém programu Pro Evropu získat pro Biskupství ostravsko-opavské více než jedenatřicetimilionovou dotaci z EU na rozsáhlou obnovu katedrály. Stavba z roku 1897 nikdy obdobnou rekonstrukci neprodělala, počítá se proto i s jejím uzavřením pro veřejnost. Původní termín byl červenec, nicméně veřejnosti bude přístupná až do září. Až poté se začne opravovat.

Sestřih videa


[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Radek Lukša | Vydáno dne 12. 07. 2014 | 1382 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server