Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.10.2021 do 18.10.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

KOMPANIA WEGLOWA ZASTAVUJE TĚŽBU

Knurow

Patnáct milionů tun energetického uhlí leží v důsledku mírné zimy a slabého výkonu ekonomiky na skládkách v Polsku. Z toho šest milionů tun uhlí marně hledá své zákazníky a vrší se na skládkách u polských dolů (především společnosti Kompania Weglowa), devět milionů tun leží na skládkách v místních černouhelných elektrárnách.

Stejný objem uhlí byl na polských skládkách naposledy v září 2012, nicméně v průběhu tehdejší zimy postupně klesl, v současnosti je situace o to horší, že mírná zima skončila a elektrárny v dalších měsících nebudou schopny tento objem suroviny využít.

     Největší černouhelný evropský těžař, Kompania Weglowa, proto v minulém týdnu oznámil, že na přelomu dubna a května zastaví těžbu v některých svých dolech. Proti 39 milionům tun v roce 2012 a 36 milionům v roce 2013 plánuje fi rma v následujících letech stabilizovat produkci na zhruba 33 milionech tun. Stejně tak druhý významný těžař energetického uhlí, Katowicki Holding Węglowy, v minulém týdnu oznámil, že zvažuje v průběhu května nebo června zkrátit pracovní týden na čtyři dny.

KW plánuje zastavit těžbu ve svých provozech od 28. dubna do 4. května, nicméně v případě dolů Pokój, Piekary, Brzeszcze a Sosnica-Makoszowy může být zastaven provoz na celý měsíc – buď květen, nebo červen. Proti tomuto kroku ostře protestují odbory, které nevěří tomu, že tento postup přinese plánované úspory (66 milionů zlotých), a chystají demonstrace.

Kompania Weglowa prochází v současnosti krizí, když ji drtí nízké ceny energetického uhlí a vysoké personální náklady. Před dvěma týdny odboráři protestovali poté, kdy se na veřejnost dostaly informace, že fi rma nemá prostředky na výplaty mezd. Firma také uzavřela předběžnou dohodu s největším těžařem koksovatelného uhlí, JSW, o prodeji svého dolu Knurów-Szczygłowice za téměř 10 miliard korun. Experti považují tento krok pouze za pokračování agónie, který neřeší základní problém KW. Firma podle nich musí, aby se zachránila, projít komplexní restrukturalizací, která zvýší její konkurenceschopnost.
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 18. 05. 2014 | 1128 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server