Slezská Ostrava (pokračování)
Kolonie Kamenec (1870 – 1875)
Kolonie Kamenec patřila jámě Trojice ve Slezské Ostravě. Nacházela se asi 800 m západně od závodu Petr Bezruč (Terezie / Bergschacht) a 1000 m severozápadně od závodu Trojice. Kolonie Kamenec byla ohraničena břehem Ostravice a Bohumínskou ulicí. Na pravém břehu Ostravice byly postaveny první domy kolonie Kamenec, jejíž stavba vznikala pod záštitou ředitelství dolů J. Wilczka. Původní počet obytných domů měl být 36. D. Lukovská ve své diplomové práci ovšem uvádí, že původní zástavbu tvořily dva úřednické a 27 dělnických domů a po roce 1929 se zástavba rozšířila o tři úřednické a deset dělnických domů.
Všechny domy v osadě vystavěné v období 1870–1875 byly přízemní. Dělnické domy byly pro čtyři rodiny a náležely k nim hospodářské budovy. Domy byly stavěny z pálených cihel na kamenných nebo cihlových základech. Stavěly se kolem společných dvorů. Jako krytina střech byla použita lepenka. Nechyběly zde zeleninové zahrádky a hospodářské budovy.
Úřednické byty v kolonii se skládaly ze dvou až čtyř obytných pokojů, kuchyně a veškerého příslušenství (předsíň, spíž, koupelna, splachovací záchod).
Dělnické byty byly většinou jednopokojové s kuchyní, předsíni, spíži a záchodem. Všechny domy odebíraly vodu z městského vodovodu Slezské Ostravy.
V 90. letech 19. století obývali kolonii Kamenec lidé z Haliče, Čech a Moravy.
Rodiny měly často více než deset dětí. I proto nebyl život havířských žen o nic lehčí než život jejich mužů havířů. Mnoho žen si chodilo, když obstaraly celou domácnost a rodinu, ještě přivydělávat. I děti pomáhaly odmalička živit rodinu při příležitostných povrchových pracích na dole, nebo pracovaly u sedláků za stravu a za oblečení.
Obyvatelé kolonie se ve volných chvílích věnovali nejen svým zahrádkám, políčkům či chovu dobytka, ale i zábavě a sportu. Každý rok byly pořádány havířské parády. Šlo se v havířských uniformách. Od Rothschilda měli peří bílé, od Severní dráhy a Wilczka bylo peří černé. Hlavní havířská paráda byla na Prokopa v Ostravě na „rynku“. Druhá paráda byla v zimě 4. prosince na Barborku.
O tom, že se hornické obyvatelstvo věnovalo sportu, svědčí založení populárního fotbalového klubu SK Slezská Ostrava. Roku 1922 v restauraci U Dubu založilo dvacet fotbalových nadšenců, z nichž šestnáct bydlelo v kolonii Kamenec, tehdejší SK Slezská Ostrava, předchůdce dnešního FC Baník Ostrava.
Budovy v kolonii byly v průběhu její existence opravovány, byly stavěny koupelny a hygienická zařízení. Velká část budov byla silně ovlivněna důlní činností, ale i záplavami. Přesto staří penzisté na rozdíl od mladší generace neradi kolonii opouštěli.
S likvidací kolonie Kamenec se začalo v roce 1967. Na začátku roku 1968 byla kolonie srovnána se zemí. Na jejím místě dnes stojí sídliště s názvem Na Kamenci.
Veškerá autorská práva postoupili autoři KPHMO. Autoři dalších publikací o koloniích musí respektovat min. ve svých publikacích citovat odkazy na ně! Zpracoval: Ing. Zdeněk Dombrovský, CSc.,předseda KPHMO v letech 2004 – 2008
Zdeněk Dombrovský