Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2021 do 03.12.2021

Sekce KOMENTÁŘE
29.11.2021Re: Air Max 97
27.11.2021Nike Air Max

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

HISTORIE SUCHÉ A JEJICH KOLONIÍ

HISTORIE SUCHÉ A JEJICH KOLONIÍ

Vrbice

Napsali: Jaroslav Čihař a Dominik Káňa 

Edice: Hornictví včera,dnes a zítra č.23


Předmluva. 

V dnešní době likvidace dolů na Karvinsku si jen matně vzpomínáme na hornické kolonie, které byly součástí této aglomerace. Většina hornických kolonií byla poddolována a následně zbourána. Tyto kolonie však měly neopakovatelnou atmosféru. Jejich obyvatelstvo neoplývalo penězi, mnoho z nich byli tak zvaní kovozemědělci, což značí, že kromě práce na šachtě měli doma ještě malé hospodářství včetně hospodářského zvířectva. Z těchto skromných poměrů vyrostli známí sportovci, učitelé, vědci, lékaři i technici.Jako autoři publikace „ Dukla 100 let“ jsme byli požádání kamarády z Klubu přátel Hornického muzea OKD, Ostrava – Petřkovice, zda bychom se neujali náročného úkolu zpracovat publikaci o hornických koloniích na Karvinsku. Jelikož většina těchto kolonií již dávno neexistuje, museli jsme obcházet pamětníky, sbírat dobové fotografie, a to všechno zpracovat do podoby, kterou Vám v této publikaci předkládáme. Dostává se Vám do rukou další publikace, ve které se snažíme přiblížit, popsat a zdokumentovat život a zvyky v hornických koloniích.

V průběhu staletí její obyvatelé prožívali ve složitých podmínkách mnohonárodnostního Slezska úděl nevolníků, hrůzy válek, kdy bez vlastního přičinění či přestěhování se stávali v krátkém časovém sledu příslušníky různých států. To vše je již naštěstí za námi. Stále však zde žijí vedle sebe občané různých národností, vyznávají různá náboženství a mají různé politické přesvědčení. Navzájem se však všichni respektují. V této hektické, stále se zrychlující době Vás chceme touto publikací vybídnout k malému zastavení a návratu na několik okamžiků zpět do zaniklých míst a času našich předků. Tento návrat nám umožní staré pohlednice a dobové fotografie, jež jsou často jediným svědectvím minulých dob.

Právě tyto fotografie a pohlednice tvoří základ této publikace a představují pomyslnou procházku Dolní, Prostřední a Horní Suchou a ukazují nám místa, která v důsledku těžby uhlí již mnohdy neexistují, nebo vypadají úplně jinak.

Nechejme se teď unášet zázrakem zastaveného času a vraťme se na chvíli do minulosti, neboť tam jsou kořeny a základy naší budoucnosti.

Místo čtení dlouhých úvodů máte možnost porovnat současnost s mapou z roku 1941 a fotodokumentací s popisky. Sami zjistíte, co vše je nenávratně ztraceno a co zcela zmizelo v letech 1945-2000 v Dolní, Prostřední a Horní Suché následkem hornických dobývacích metod.


Tato publikace je určena jen pro soukromé účely. Kopírování je možné pouze se souhlasem autorů.

Obsah

Celá kniha ve formátu PDF


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 13. 02. 2014 | 2897 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server