Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.10.2021 do 18.10.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Ostrava bez průmyslu? Dopady by byly drtivé

Konference Ovzduší 2013 řešila, jaký by byl život na Ostravsku bez průmyslových gigantů.

Mittal

Představme si hypotetickou situaci: Ostrava bez fungujících společností ArcelorMittal, Evraz Vítkovice Steel, OKK Koksovny a Vítkovice Holding. Jen v prvním roce by bez práce zůstalo až 44 tisíc lidí nejen ve čtyřech jmenovaných fi rmách, ale i mezi dodavateli a odběrateli. Veřejné rozpočty by zaznamenaly jen v prvním roce ztrátu 11 miliard korun. Přesto by kraj i nadále trpěl především v zimních měsících pod smogovou přikrývkou a limity prachu by byly překračovány, i když v menším počtu dnů a o něco méně, i nadále.

Tyto závěry prezentovali na pondělní konferenci Ovzduší 2013 v Ostravě Ondřej Vojáček a Jiří Louda z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Průmysl plní státní kasu

Podle jejich studie by jen v prvním roce přišly rozpočty na daních, zdravotním a sociální pojištění o více než 8 miliard korun. Na podporách v nezaměstnanosti a dalších dávkách by stát vyplatil další 3 miliardy. S vyšší nezaměstnaností zároveň rostou náklady na zdravotní péči. „Nezaměstnanost zvyšuje nemocnost průměrně o 13 %. První rok dokonce až o 79 %,“ vysvětluje Vojáček. Podle autorů studie by nicméně pro komplexní pohled bylo nutné zpracovat analýzu celkových dopadů na region, ať již jde o snížení kupní síly s nárůstem nezaměstnanosti nebo snížení atraktivity regionu pro investory.

Ovzduší ovlivňuje více faktorů

Při ukončení činnosti zmiňovaných čtyřech významných zaměstnavatelů by se logicky průměrné množství prachu v ovzduší snížilo. Přesto by nadále v kritických dnech více než dvojnásobně převyšovalo denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Kromě průmyslu na Ostravsku totiž ke špatnému stavu ovzduší významně přispívají průmyslové podniky v Polsku s výrazně měkčími ekologickými limity, lidé topící ve starých kotlích nevhodným palivem, ne-li přímo „ostravskou raketou“, a doprava.

Jan Bílek ze společnosti Envirta cz na mapkách názorně předvedl, že ve dnech s výskytem nejvyšších imisních koncentrací polétavého prachu je v příhraničních městech (Bohumín, Karviná) často koncentrace polétavého prachu výrazně vyšší než v Ostravě, několikanásobně vyšší jsou ale tyto koncentrace například v polských městech Wodzislaw či Rybnik. Je to dáno častějším pohybem větru od polských průmyslových zdrojů směrem na Ostravsko v zimních měsících.

Průmysl zůstává pro fungování moravskoslezského regionu naprosto zásadním sektorem, který v 17 tisících fi rmách dává podle dat Svazu průmyslu a dopravy práci více než 100 tisícům lidí, což je více než třetina všech zaměstnaných lidí v kraji.

Marek Sibrt

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 12. 11. 2013 | 1449 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Marek Sibrt
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server