Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.04.2024 do 18.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Soukromý důl na jihu Polska patří Čechům.

Prosperuje a odbory s vedením spolupracují.

Silesia

V Polsku jsou jen dva soukromé černouhelné doly. Jeden z nich vlastní česká společnost. A zatímco české hornictví je v krizi, tomu v Polsku se daří. Jde také o jedinou šachtu, kde si odboráři notují s vedením firmy.

Horníci z dolu PG Silesia právě vyjíždějí na povrch. O svou budoucnost se bát nemusí. Jediný soukromý důl na jihu Polska věří, že se mu bude dařit.

„Jsme v situaci, kdy nemusíme propouštět lidi. Rozhodně nám nehrozí taková krize jako v Česku,“ říká personální ředitel Arkadiusz Kawecki.

„Průměrný plat horníka se pohybuje v přepočtu kolem čtyřiceti tisíc korun. Myslím si, že nabízíme velmi dobré podmínky,“ dodává manažer.

     Proč se horníkům v Polsku daří, zjišťoval reportér Petr Vavrouška.(Media rozhlas)

Důl Silesia byl ještě před třemi lety na zavření. Vzkřísili ho ale samotní polští zaměstnanci a český investor. Ředitelem dolu je Michal Heřman.

„My jsme začali víceméně od nuly a zátěž minulosti, která tíží polské i české doly, my nemáme, což je výhoda. Platíme sice velmi konkurenceschopné mzdy, ale nemáme tu sociální zátěž minulosti.“

V budově vedení firmy je slyšet čeština opravdu hodně. „Pokud jde o klasické horníky, tak z Čech nemáme nikoho. Ale na povrchu máme hned několik českých expertů, kteří dříve pracovali v dolech v Česku,“ říká personální ředitel. Jedním z takových zaměstnanců je i pětatřicetiletý muž, který patnáct let pracoval na Ostravsku.

„Není tady vyvíjen takový stres na lidi jako u nás a myslím si, že si tady lidé více váží práce než v Česku.“ A je možné, že si propuštění horníci z Čech budou hledat práci v Polsku?

„Tak o tom nejsem přesvědčený, protože tato šachta je první soukromá a nevěřím, že lidé z Čech by měli zájem pracovat tady v Polsku. O to nejsem přesvědčený.“

Podíl mají i odboráři

Polský černouhelný důl v rukou české společnosti má i mimořádnou vlastnickou strukturu. Podíl na firmě mají totiž i odboráři.

„To znamená, že náš zájem je společný, protože oni chápou, že jsou dvě možnosti. Buď bude ten důl zavřený, což se už tady v minulosti stalo, a nebo ten důl bude efektivní,“ říká Michal Heřman.

„To je ten nejlepší způsob privatizace. Já, stejně jako další stovky zaměstnanců, jsme spolumajitelé firmy. Chováme se tak ke všemu mnohem zodpovědněji,“ říká šéf místního odborového hnutí Solidarita Dariusz Dudek.

„Nemáme žádný problém s vedením firmy. Všichni táhneme za jeden provaz. Máme stejný zájem, chceme, aby důl prosperoval,“ dodává odborář.


[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 09. 11. 2013 | 1886 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server