Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2021 do 03.12.2021

Sekce KOMENTÁŘE
29.11.2021Re: Air Max 97
27.11.2021Nike Air Max

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

Historie péče o průmyslové památky v areálu bývalé větrní jámy Vrbice

HISTORIE PÉČE O PRŮMYSLOVÉ PAMÁTKY V AREÁLU BÝVALÉ VĚTRNÍ JÁMY VRBICE

Vrbice

Sestavil a vydal autor Ing. Pavel Broskevič, CSc. 

Edice: Hornictví včera,dnes a zítra č.22


Historie větrní jámy Vrbice. 

Tato kapitola je významným a také pro úplnost nezbytným úvodem k následujícímu  hodnocení péče o průmyslové památky v areálu bývalé větrní jámy Vrbice. Fakticky zdůvodňuje aktivitu Národního památkového ústavu v Ostravě završenou Ministerstvem kultury České republiky prohlášením dvou nemovitých budov a dvou historicky vzácných technických zařízení v areálu za kulturní památky, které byly v roce 1993 zapsány do ústředního seznamu kulturních památek ČR.


Areál bývalé větrní jámy se nachází na severovýchodním okraji katastrálního území Hrušov, jihozápadně od vsi Vrbice, která je administrativně součástí města Bohumína. Je situován při severní straně železniční trati mezi stanicemi Ostrava a Bohumín


Jámu začala hloubit v roce 1911 společnost Kamenouhelné doly C. k. výhradně privilegovaná Severní dráha císaře Ferdinanda v rámci rekonstrukce mateřského dolu Hubert (později  Stachanov) v Hrušově a sloužila jako výdušné dílo pro tzv. Vrbické důlní pole, podle kterého byla pojmenována.

 Od 1. 1. 1922 patřila tato lokalita společnosti Severní dráha Ferdinandova v Moravské Ostravě až do konce 2. světové války v roce 1945. 

 

Dekretem presidenta republiky č. 5/45 Sb. z 19. května 1945 byl dán právní základ zavedení národních správ, které se ujímaly svých funkcí podle výměru ministerstva průmyslu od srpna téhož roku. 

Dekretem presidenta republiky o znárodnění č. 100/45 Sb. z 24. října 1945 bylo provedeno znárodnění klíčového průmyslu a dolů. 
Vyhláška ministra průmyslu č. 829/46 ze dne 7. března 1946 začlenila důlní závody Ostravsko – karvinského revíru do jediného národního podniku spolu s koksovnami, elektrárnami, stavebními závody, statky a lesy.

Takto se v období znárodňování po druhé světové válce stal majitelem dolu Vrbice český stát. 

Prakticky patřil do organizační struktury Ostravsko – karvinského revíru, který po řadě 
vnitřních organizačních změn byl v době prodeje areálu v roce 1992 akciovou společností pod názvem OKD Ostrava. Funkci výdušné jámy plnil areál Vrbice pro Důl Stachanov v Hrušově do 1. 1. 1974. Po zrušení tohoto dolu bylo důlní pole jámy Vrbice rozděleno mezi závod 1 Dolu Vítězný únor a jeho závod 2 Koblov, ke kterému areál Vrbice patřil.


V období útlumu těžby v ostravské části Ostravsko – karvinského revíru patřila postupně lokalita Vrbice k útlumovému Dolu Ostrava a později k Dolu Odra. 

V prosinci 1992 prodala OKD, a.s. celý areál bývalé větrní jámy Vrbice své dceřiné společnosti OKD DPB, a.s., nyní Green Gas DPB, a.s., se sídlem v Paskově.

Významným zásahem do historie i samotné další existence areálu Vrbice byl dopis Ministerstva kultury České republiky ze dne 11. 10. 1993, kterým byl prohlášen areál bývalé větrní jámy Vrbice za kulturní památku. V tom jmenovitě nemovité památky: Těžní budova s těžní věží, označená ve státním seznamu kulturních památek pod číslem 8 – 3522/1 a Strojovna těžního stroje, označená ve státním seznamu kulturních památek pod číslem 8 – 3522/2. Dále dvě movité památky: Těžní stroj, označený ve státním seznamu kulturních památek pod číslem 38 – 8171/1 a Elektrický pístový kompresor, označený ve státním seznamu kulturních památek pod číslem 38 – 8171/2.

 

  Obsah

Celá kniha ve formátu PDF


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 21. 10. 2013 | 4988 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server