Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Kladenské fedrování 2013

Od historie až dosud,
Kladensko – Slánsko- Rakovnická pánev

Mayrau

První uhlí bylo vydobyto sedláky povrchovými způsoby. Tento kraj je z historie, krajem sedláků, ostatní vznikalo později. Později se razily štoly a zpětným (postupem) ústupem se vybralo vše na „dosah ruky“ z boků a stropu díla. Po vyrubání se vedle razila štola druhá, nová.

Alternativou štolového dobývání byla těžba mělkými šachticemi zvanými duklami. Po vyhloubení na počvu sloje bylo uhlí v bezprostředním okolí šachtice vyrubáno na vzdálenost, kterou dovolilo lámavé nadloží.

Později r. 1784 z Dolů Barbora a Henerici bylo zdokumentováno dobývání až 10 m mocné sloje t. zv. chodbicováním. Celý úsek důlního pole byl rubán rovnoběžnými chodbami 2 m širokými a mezi chodbami se nechával stejně široký uhelný pilíř. Dle možností se vyrubávalo uhlí ve stropech (stropování) a uhelné pilíře byly ponechány v závalech. Ztráta uhelné hmoty převyšovala množství vytěženého uhlí a docházelo k častým záparům. Popsanou dobývací metodu zavedl ve Vrapických dolech Hynek Stein, který byl od r. 1775 správcem zdejšího horního úřadu.

     V roce 1842 se zavedlo na zdejších dolech směrné pilířové dobývání na zával s jedním východem. Dobývací blok se rozdělil na pilíře 2x2 m a bralo se na plnou mocnost. Později se přešlo na dobývání s dvěma východy, klasickým porubem a stěnování v lávkách.

Skanzen

Kladensko – Slánsko – Rakovnická pánev měla podle Ladislava Hončíka, který v „Dobývání uhlí na Kladensku“ shromáždil od r. 1775 až dosud neuvěřitelných 1 048 otvírkových děl – štol, šachet i lomů. Toto číslo dokládá význam této pánve a do budoucnosti si můžeme klást i více otázek z ukončených dolů na Slánsku a je možnost hledat i souvislosti s ukončenými doly v OKR.

28. února 2002 byla ukončena těžba na Dole Tuchlovice v Tuchlovicích, 29. června byl vyvezen poslední vůz uhlí z Dolu Schoeller v Libušíně. Tím byla ukončena více než 200 let trvající těžba černého uhlí v celém Kadensko – Slánsko – Rakovnickém revíru, až na nepatrnou těžbu z Dolu RAKO II v Lubně u Rakovníka.

3. září 1993 představenstvo Českomoravských dolů rozhodlo o vytvoření Hornického skanzenu v objektu dolu Mayrau. Pro zabezpečení postupné výstavby byla ustavena Muzejní rada: Ing. Vladimír Špok, předseda, po jeho odchodu do důchodu se předsedou stal Ing. Viktor Koláček, místopředsedou Ing. Jan Kurial a tajemníkem Muzejní rady Josef Suldovský, zástupce velitele RBZS. Dalšími členy byli: Prof. JUDr. Ing. Roman Makarius, CSc předseda ČBÚ, Jiří Janovec ředitel Okresního muzea na Kladně.

Foto album


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 25. 10. 2013 | 1672 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server