Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.04.2024 do 18.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

DIAMO

Výstava Příbramské stříbro v Hornickém muzeu

Příbramské medaile

Hornické muzeum otevřelo na dole Vojtěch pozoruhodnou výstavu věnovanou kovu, který Březové Hory a celou Příbram proslavil – stříbru. Pojem příbramské stříbro si mnozí spojují se zdejšími doly nebo třeba oltářem na Svaté Hoře, v minulosti byla ale nezanedbatelná část produkce tohoto drahého kovu použita na ražbu mincí a medailí. Výstava proto představuje nejen historii dolování a stříbrnou rudu v jejích nejrůznějších podobách, ale především tu- zemská platidla od 18. do poloviny 20. století.

     Většina vystavených mincí je vyražena ze stříbra nebo mědi, z nich největší jsou tolary o průměru přes 40 mm a váze téměř 29 gramů, naopak nejmenší je slezská grešle z tenkého stříbrného plíšku o průměru 15 mm vážící jen o něco málo přes půl gramu. Mincím se podobají medaile, nejedná se však jen o vojenská či sportovní vyznamenání, ale především ražby k nejrůznějším významným příležitostem ze života společenského, náboženského i k milníkům montánní historie. Patří mezi ně medaile z první poloviny 18. století propagující místní doly nebo zlatník ražený v roce 1875 na památku dosažení 1000 m svislé hloubky na dole Vojtěch. Výstava by nebyla úplná, kdyby vedle mincí nebyly vystaveny i bankovky, nejstarší z roku 1849. Je tak možné sledovat vývoj grafického provedení i ochranných prvků, obdivovat rozmanitost a krásu bankovek z období první republiky, prohlédnout si vzácné peníze z terezínského ghetta nebo nenáviděnou papírovou korunu, zavedenou při příležitosti měnové reformy v roce 1953. Mezi nejmladší exponáty patří též „peníze“ z tábora nucených prací Vojna.

Příbramské medaile

Nechybí ani další předměty související se světem peněz – dlužní úpisy, dluhopisy, kolky, losy nebo válečné i poválečné výdejní lístky na potraviny. Výstava ukazuje i způsoby uchovávání peněz – 18. století reprezentuje masivní železná pokladnice a hrst mincí ukrytá v zemi, 19. a 20. století nejrůznější peněženky, váčky a kabelky z kůže, textilu nebo papíru, úplně jednoduché nebo náročně zdobené polodrahokamy či titěrnými korálky.

Výstava potrvá do 1. září.

Roman Abušinov
Hornické muzeum Příbram


[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 20. 08. 2013 | 2115 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Hornické muzeum Příbram
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server