Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 19.09.2022 do 26.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Zahajte velikonoční svátky procházkou do Landeku!

O aktuálních a plánovaných proměnách hornického muzea hovoříme s Lumírem Placem, ředitelem Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích.

Landek Park

„Zahajte svátky jara procházkou do Landek Parku! Cyklisté na kolech, ostatní pěšky. Kromě expozic hornického muzea tu najdete tradiční restauraci Harenda s velikonočními specialitami a budete si moci vyzkoušet pletení karabáče či malování vajíček!”

Těmito slovy zve k velikonoční návštěvě ředitel ostravského Landek Parku a Dolu Hlubina Lumír Plac. Samozřejmě, můžete tu sfárat i do podzemí historického Dolu Anselm a odnést si silný zážitek. „Jak se kdysi říkalo: Vem babu a děcka, fárání na Landeku je pecka!“ usmívá se Plac.

     Před několika dny zahájily ostravské industriální památky spravované sdružením Dolní oblast Vítkovice letošní turistickou sezonu. Jak je na ni připraveno hornické muzeum a co nového nabídne?

Ano, sezonu jsme zahájili stejně jako loni s příchodem astronomického jara ve středu 20. března a vítání jara bude pokračovat rovněž o velikonočních svátcích. V areálu budou nachystány velikonoční atrakce, Harenda připravila na dny 29. března až 1. dubna akci Velikonoce na talíři. Určitě stojí za to přijít se podívat a třeba i ochutnat něco z umění nového nájemce Harendy u Barborky Zdenka Voznici, který byl šéfkuchařem třeba v hotelu PUPP nebo v Atomu. Na příliv turistů je přirozeně nachystán celý areál Landek Parku, zprovozněny jsou už i cyklostezky, takže sportovci mohou přijet i na kolech.

Co jim můžete nabídnout?
Přirozeně unikátní prostředí na okraji Ostravy, v dolní části areálu tenisové kurty, v bývalé rozvodně bowling a tělocvičnu s hřištěm na badminton, v horní historické části pak vyhledávané expozice, především báňského záchranářství a důlní expozici v podzemí historického Dolu Anselm. Vloni jsme ve spolupráci s OKD tuto expozici dále zatraktivnili, ozvučili, před budovou jsme zprovoznili v rámci expozice důlní dopravy důlní vláček, který se stal žádanou atrakcí zejména mezi dětskými návštěvníky. Snad i proto naši důlní expozici navštívilo loni okolo 45 tisíc návštěvníků, tedy asi o 8 tisíc víc než v roce 2011. V areálu si lze prohlédnout důlní stroje a zařízení, přirozeně nechybí známá expozice lovců mamutů a dětské hřiště s „mamutí“ prolézačkou, kamennými stoly a sedátky.

Chystáte nějaké novinky také letos?
Přirozeně. Opět se budou týkat hlavně důlních expozic, kde se snažíme lidem postupně přiblížit všechna důlní pracoviště a všechny důlní profese. Po samotném fárání, expozicích rubání a dopravy se chceme letos zaměřit na úsek příprav a vytvořit pracoviště se simulovaným odstřelem horniny. Chceme lidem ukázat, jak se razí chodby, jak se láduje, odstřeluje a vybírá hornina. Uvidíme, jestli to stihneme, protože půjde o náročnou expozici s promítáním na plátno a ozvučením. Předpokládáme, že nás vyjde asi na milion korun. Ale uděláme všechno pro to, abychom tento záměr realizovali, protože absenci pracoviště příprav vnímáme jako náš velký dluh.

A novinky na povrchu?
I tady dojde k mnoha změnám. Chceme především soustředit všechny vystavované důlní stroje do jednoho velkého lapidária v dolní části areálu a uspořádat je do přehledné a ucelené expozice s popisky a povídáním, které si bude možno vyslechnout pomocí mobilních telefonů. Podobně jako v minulých letech zřídíme ve spolupráci s ostravskou zoologickou zahradou minizoo pro děti. Velkou akci plánujeme na 1. června, Den dětí. V tento den chceme otevřít v bývalé stolárně lidovou hospodu s venkovním posezením určenou zejména pro cyklisty, kteří projíždějí areálem po cyklostezkách. Do budoucna by u ní měla vzniknout i opravna kol. Chystá se ještě jedna velká akce. Ve spolupráci s Povodím Odry jsme zahájili první etapu projektu propojení slepého ramene Odry s vlastní řekou. Realizaci tohoto projektu bychom měli ukončit v roce 2014.

Takže v muzeu, či spíše v Landek Parku, bude rušno...
Určitě. Ostatně projektů je víc. V historické části muzea se začne letos na podzim pracovat také v cechovně a řetízkových šatnách. V cechovně vzniknou ubytovací apartmány, v šatnách další restaurace se sálem pro asi 250 lidí. Tyto prostory budou moci využívat ke svým setkáním třeba členové Klubu přátel hornického muzea v Ostravě, kteří museli kvůli úpravám v muzejní vile přesídlit do Kulturního domu v Petřkovicích. Rádi je tu opět uvítáme. Řešíme i využití dalších prostor v historických budovách dolu.

Ještě jedna otázka. Zvykli jsme si chodit do hornického muzea, teď je zde Landek Park. Proč tato změna?
Jsem rád, že se na to ptáte, protože podobných dotazů dostávám víc. Landek Park má rozlohu 35 hektarů a časem se stal kvůli svému unikátnímu prostředí oblíbeným cílem příměstské rekreace Ostravanů. Přijíždějí cyklisté, přicházejí sportovci, rodiny s dětmi a s kočárky. Za loňský rok jsme napočítali na 235 tisíc návštěvníků a předpokládáme, že jejich počet dále poroste. Proto Landek Park. Hornické muzeum zabírá asi jednu třetinu areálu a je jeho nejdůležitější součástí. Mohu ujistit, že jeho expozice chceme nadále rozvíjet a obohacovat. A jsme rádi, že nám v tom prostřednictvím své nadace pomáhá společnost OKD a další podniky. Důlní expozice, expozice báňského záchranářství a další nesmí zaniknout. Jsou tím nejcennějším, co v Landek Parku máme, a patří k tomu nejcennějšímu, co má Ostrava a celý zdejší region.

Bohuslav Krzyžanek

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 03. 04. 2013 | 2335 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: HORNÍK
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server