Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2023 do 23.09.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice

Konference k ukončení realizace projektu.
Konané 16. listopadu 2012 v aule GONG.

Aula v bývalém plynojemu, prostě v „Gongu“ se opět plně zaplnila. Pro většinu zvědavost, ale také pro kvalitu řečníků. Vše uváděl redaktor české televize Jakub Železný což, ještě více, se stalo přitažlivým.

V první části po uvítání Petra Koudeli vystoupili:
Štefan Füle – eurokomisař: Evropské fondy pro podporu regionů. Alena Hanáková a Daniel Braun – ministryně kultury a 1. náměstek ministra pro místní rozvoj.
Petr Kajnar, Miloslav Novák – primátor města Ostravy a hejtman Moravskoslezského kraje.
Evžen Tošenovský – europoslanec,
Naděžda Goryczková – generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Všichni výše uvedení svým vlivem mohou pomoci s realizací projektů Dolních Vítkovic a tím celému městu Ostrava anebo již tak učinili.

Ostrava a vůbec celé Ostravsko a region trpí násilným ukončením těžby uhlí a hutní výroby ve Vítkovicích. Hodně lidí dojíždělo za prací do dolů a hutí. Šachta a huť byly matkou živitelkou.

     Nová zář přišla do mysli všech přítomných po vystoupení Jana Světlíka, šéfa skupiny Vítkovice Machinery Group a autora projektu Nových Vítkovic, Josefa Pleskota, který při svém vystoupení dal plně najevo, že rozumí, co to byly Vítkovice pro Ostravu. Plně se zapojuje do zpřístupnění Dolních Vítkovic svým umem a hlavně citem, kdy srdce Ostravy, které už málem přestalo tlouci a plícím, už docházel dech!

Srdce byla šachta Hlubina s koksovnou, plíce byly hutě, železárny s krví roztaveného železa, oceli. Dům energetiky byl oživovací pumpou, potrubí cévy – prostě vše bylo lidské a pro zlepšení života člověka. Tomu rozumí dva, jeden to pleskne na papír, druhý to dá na světlo, prostě se sešli dva jako by z jednoho těsta, jedné vášně a stejného náhledu jak přiblížit světu území Dolních Vítkovic a taky areál pod Landekem v Ostravě – Petřkovicích, zv. Landek Park!

Z pohledu socioložky přiblížila Dolní Vítkovice Lenka Mynářová. Pohledy architektů Erika Jacquemyna a Petera Backese jsme se seznámili s využitím industriálních památek a historických budov v zahraničí.

Na závěr nutno připomenout profesionální přístup k moderování Jakuba Železného z ČT. S mým dotazem, že jméno Železný je plně spjato se železem Vítkovic a tomuto setkání dává zvláštní příchuť. Musel souhlasit!

Po polední přestávce byla světová premiéra FILMU o projektu Dolní Vítkovice: Po jantarové stezce.

Potom se mohli zájemci dozvědět:
Od vize k poslední čáře v projektové dokumentaci (AP Atelier Pleskot a kolektiv) anebo Od rozpočtu k dotaci a zase zpátky.

Po 14. Hodině, za velkého očekávání, byla slavnostně otevřena „VI Energetická ústředna – Světa techniky“.

Foto reportáž


[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 30. 11. 2012 | 1966 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server