Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.09.2022 do 28.09.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Osobnosti naší alma mater

V úterý 6. listopadu 2012 našemu KPHM v Ostravě v Petřkovicích již ve své II. části Mgr. J. Biolková,CSc a Mgr. Petr Kašing představili poutavě slovem i video projekcí historické osobnosti působící jak v Ostravě tak také v Příbrami ve vztahu k hutnictví.

Beseda a její I. Část byla ve vztahu k hornictví a uskutečnila se 7. února 2012 ještě v Landek Parku a měla rovněž velký ohlas mezi kamarády. Její dozvuky v Harendě stály za to, bylo na co vzpomínat.

Současná II. část přednesená v Kulturním domě v Petřkovicích byla vylepšená přímou obsluhou žíznivých kamarádů i přednášejících. Zvláštností bylo video s 92 - letým báňským inženýrem a jeho dalšími kamarády, kteří byli na návštěvě Hornického muzea, studující ještě na VŠB v Příbrami. Jejich zazpívání našich hornických písní bylo famózní.

Naše alma mater v Ostravě je dobře popsána a má ve svém archivu vše dostupné hloubavému čtenáři.

S historií VŠB v Příbrami to je trochu složitější. Existuje nádherná kniha Jiřího Majera: Z dějin vysoké školy báňské v Příbrami.

Stručný obsah:
1. Podmínky vzniku technické výuky a počátky báňského školství.
2. Snahy o zřízení vysokoškolské výuky báňských věd.
3. Vývoj technického a hornického školství za průmyslové revoluce.
4. Montánní učiliště v Příbrami v létech 1848 - 1865.
5. Báňská akademie 1865 – 1904.
6. Vysoká škola báňská 1904 – 1945

Hezky je popsán v této knize život Augustina Beera(1815 – 1879), který v létech 1875 – 1878 byl ředitelem báňské akademie i horní školy. Jeho těžké onemocnění v r. 1878 mu zabránilo pokračovat s předáváním svých celoživotních zkušeností. Beer uznával starou hornickou zásadu, že horník není nikdy zcela vyučen. Toto jej uchránilo před sebepřeceňováním a podporovalo jej ve snaze neustále se vzdělávat a poctivě vychovávat jemu svěřenou nastupující generaci montanistů, osobním příkladem i literárními pracemi. Toto jeho kredo jej zdobilo sokratovskými vlastnostmi, které měly být trvalými atributy každého pedagoga i badatele.

Na další přibližování osobností naší alma mater se těší členové KPHM. Prezentace všech kamarádů při II. části besedy v Kulturním domě v Ostravě – Petřkovicích je na fotoalbum včetně přednášejících.

Před besedou zasedal výbor KPHM a jedním z bodů byla příprava oslav sv. Barbory, které budou v Landek Parku 4. 12. 2012 opět v kompresorovně. Focení bude za vhodného počasí před novou posuvnou výztuží ve 14. hodin u parkoviště, za nepříznivého počasí v kompresorovně.

Foto album


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 17. 11. 2012 | 1974 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server