Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie knihy

Poučení o zručnosti hornické

Z německého originálu
Anleitung zu der Bergbaukunst nach ihrer Theorie und Ausübung nebst einer Abhandlung von den Grundsätzen der Berg-Kammeralwiessenschaft

Poučení o zručnosti hornické RNDr Jiří Hlávka

 

      NOVÉ  KNIHY

 Přeložil v roce 2011 RNDr Jiří Hlávka

     

V červnu 2012 vydalo nakladatelství Academia v Praze český překlad historické učebnice (skript), kterou napsal na popud Marie Terezie pro horní akademii v Banské Štiavnici rada dvorské komory Jejího Veličenstva v mincovních a horních záležitostech Christoph Traugott Delius. Na náklady erární pokladny v c. k. dvorské knihtiskárně ji ve Vídni ji v roce 1773 vytiskl knihtiskař Johann Thomas von Trattnern.

Tato velice zdařilá historická učebnice (skripta) byla sepsána pro c. k. Horní akademii v Banské Štiavnici, která letos na podzim oslaví dvěstěpadesáté výročí své existence. Adepti studia byli tehdy rozděleni do třech různých tříd, v nichž absolvovali výuku teoretickou i praktickou.

     Jedná se o velmi rozsáhlou učebnici, rozdělenou do čtyř částí. První se zabývá horským masivem, druhá hovoří o důlních dílech, třetí o úpravě rud na povrchu a část čtvrtá o horní ekonomice, to vše v 816 paragrafech. Samostatná část na závěr učebnice pojednává v 67 paragrafech o principech hornické kamerální vědy.

Autor překladu RNDr. Jiří Hlávka učebnici velice vhodně doplnil o část „Dodatky autora překladu.“ V ní sestavil nejprve životopisy význačných horních osobností tehdejšího života a následně popisuje 26 význačných hornických lokalit na území tehdejšího rakousko-uherska. Stejně jako kniha Georgia Agricoly „DE RE METALLICA LIBRI XII“, vydaná v roce 1556 u Jeronýma Frobena v Basileji, která byla doplněna mědirytinami Basila Wefringera, je i tato učebnice doplněna technickými výkresy, vhodně doplňujícími texty. Z výkresů jsou patrné rozměry strojů, výdřevy, průběhů žil a dokonce i podrobné popisy ohňových, vodosloupcových, těžních a čerpacích strojů, včetně všech detailů.

Ing.Jaroslav Jiskra,Ph.D

Český překlad této učebnice z roku 1773 vydalo nakladatelství Academia se sídlem ve Vodičkově ulici 40, 110 01 v Praze, tel. 221 403 821 a lze ji pořídit za 1 200 Kč. Protože jsem realizoval dvě korektury, recenzi, doplnění poznámek recenzenta a vytvořil hornicko-český slovník, znám ji detailně a všem báňským nadšencům doporučuji si rozšířit odbornou knihovnu.

Ing. Jaroslav Jiskra, Ph.D

Související články:
Odešel RNDr. Jiří Hlávka (08.07.2012)
[Akt. známka: 3,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 04. 07. 2012 | 7254 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Jaroslav Jiskra
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server