Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Hornické

O dolování černého uhlí na Jestřebích horách

O dolování černého uhlí v oblasti Rtyňsko-Bohdašínské na Jestřebích horách

Na Jestřebích horách

 

      NOVÉ  KNIHY

     Autor:  Václav Jirásek

      Má 186 stran.

Kniha navazuje na Jiráskův markoušovický a svatoňovický sborník, které vyšly v minulých letech. Byla vydána u příležitosti 20 let existence hornické expozice v Městském muzeu ve Rtyni v Podkrkonoší. Má 186 stran a obsahuje řadu černobílých mapek, nákresů a dobových dávných i nedávných fotografií. Autor je profesí štajgr, naposledy byl vedoucím báňské záchranné stanice VUD Trutnov v Žacléři. Zálibou je montanista, kronikář a etnograf, se svojí ženou Věrou putují po Jestřebích horách, kde hledají staré štoly a odvaly, zpovídají pamětníky a bádají v archivech. V úvodní odborné části najdeme geologický řez ložiskem, výchozy uhelných slojí a mapky se starými i novějšími důlními díly.

     Historie začíná v roce 1634, kdy je zmínka o dobývání „hořlavého kamene“, úpadní jáma Fajfrův důl je doložena v roce v 1746. Staří horníci pracovali v horninách, ve kterých docházelo k nenadálým poklesům a průvalům vod, svítili olejovými kahanci v plynujícím prostředí, a tak není divu že byli pověrčiví a všude viděli permoníky. Tyto legendy se snaží Jirásek vysvětlovat, v řadě případů se na ně svádělo všechno možné. Permoníci také doprovázeli svatého Mikuláše, místo anděla a čerta. V této kapitole jsou vysvětleny způsoby dobývání uhlí v 19. století a je tu zachycen i tehdejší všední život a jeho zvyklosti, včetně toho, co se jedlo a pilo, a také různá alotria, spícímu havíři například nasypali jeho druhové do fajfky střelný prach.

V roce 1874 došlo k průvalu důlních vod ze stařin, 25 havířů vyvedl z podzemí dozorce Matouš, čímž si vysloužil od CK monarchie Záslužný kříž. Ve druhé polovině 19 století začíná éra parních strojů a koňských drah. Jirásek používá dobové hornické výrazy, ale zároveň je rovnou v textu vysvětluje, měřilo se na sáhy – ten měl 1,896 m, takže knížka nepotřebuje slovníček.

Na začátku dolování neexistovalo větrání, havíři zhasili kahance, doškobrtali se na předek, tam kabáty rozehnali nahromaděný metan, až pak se mohli vrátit, zapálit kahance a začít nosály - špičáky dobývat uhlí. Později bylo zavedeno nucené větrání pomocí větrných pecí. V roce 1910 došlo k výbuchu metanu, zahynuli dva havíři. V roce 1912 se začaly používat sicherky, bezpečností benzinové lampy. Kde byl metan, plamen se prodlužoval, kde byl kysličník uhličitý, plamen zhasínal. V roce 1919 se začalo také svítit akumulátorovými lampami. Idaštola byla ražena do roku 1850 jako dědičná, na odvod důlních vod, později se stala dopravní tepnou, v roce v1906 vystřídaly koně trolejové lokomotivy. Postupně byla přestrojena a sloužila důlní dopravě jako součást dolu Zdeněk Nejedlý až do roku 1990, kdy byla těžba ukončena.

Éra svatoňovické báňské společnosti zahrnuje první polovinu 20. století. Jeho druhou polovinu zachycují barvité necenzurované vzpomínky dvanácti havířů, například na první nasazení kombajnu Donbas v roce 1953. V nich je také zachycena ražba Nové jámy u Odolova, zahloubené v roce 1979 do hloubky 867 m, hlavní šachty dolu Zdeněk Nejedlý. Knížka plasticky popisuje život dávných i nedávných havířů. Distribuuje ji Město Rtyně v Podkrkonoší 542 33, Hronovská 431, tel. 499 888 140, www.rtyne.cz.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 15. 06. 2012 | 4262 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: DIAMO
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server