Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Knihy

Požár v dolech příbramských - dne 31. května 1892

Tuto knihu napsal P. Cajthaml – Liberté a vydal ji v Příbrami v roce 1931. Šestistránkovou ukázku z ní najdete na www.dobraadresa.cz v únorovém čísle. Zde je popsán vznik požáru a hlavní příčina důlního neštěstí takového rozsahu, kdy zahynulo 319 havířů. Do výdušného dolu Marie, u jámy hořel sklípek, se začala lít voda, která obrátila větry a zahnala kouře do podzemí. Dále jsou popsány záchranné práce a citovány dopisy havířů, kteří věděli, že se již nezachrání, a najdeme zde také fotografie sběhu lidí u Marie, ze které jdou kouře a památník katastrofy ze hřbitova na Březových Horách, vedle polikliniky Zdaboř.

     Dobrá adresa je kulturně společenský internetový časopis, Požár v dolech příbramských najdete na str. 8 v cyklu Z antikvariátních banánovek, kde bývají uváděny zajímavé historické publikace.

Tragickou událost připomínají příbramské hornické spolky Prokop a Cech příbramských horníků a hutníků položením věnců na hřbitovech. Cajthamlova kniha, citující dobové dokumenty, připomíná největší důlní katastrofu v Českých zemích a evokuje tehdejší atmosféru.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 02. 03. 2012 | 2149 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server