Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Hornické

Neznámé příběhy Františka Zpěváka

Spolek Řimbaba Bohutín o. s., který na šachtě Řimbaba nově vybudoval expozici středověkého zpracování rud, vydal v nákladu 300 výtisků Neznámé příběhy 1 Františka Zpěváka, které výtvarně doprovází kresby Karla Hojdena. Připomínám, že kniha Zpěvákových povídek Havíři, která vyšla v roce 1945, realisticky zachycuje život horníků a dalších obyvatel Příbramska na přelomu 19. a 20. století.

František Zpěvák se narodil roku 1884 v Bohutíně, vystudoval gymnasium v Příbrami a Filosofickou fakultu UK v Praze, kde učil na několika středních školách. Byl autorem řady odborných slovníků, středoškolských učebnic srbochorvatštiny a ruštiny, ze které též překládal, a řady zeměpisných a vlastivědných publikací. Zemřel v roce 1952 ve věku 68 let a je pochován na hřbitově v Bohutíně. Po vydání Havířů se už Zpěvák k vydání dalších prací sregionální tématikou nedostal, a jeho literární pozůstalost byla považována za ztracenou.

    Uvedené povídky se našly v pozůstalosti, členové spolku bohutínských rodáků si neuveřejněné povídky svého člena přepisovali. Povídka Práce na šachtě popisuje hloubení těžní jámy na Březových Horách, Hrabanka je situována do Lázu a Brambory a nedokončená Smrk a kostel se odehrávají v Bohutíně. Kolegové ze spolku Řimbaba porovnáváním smatrikou farního úřadu a sdalšími prameny zjistili, že popisované příběhy se skutečně odehrály. Odpovídají popisy krajiny a jména hrdinů autor také nezměnil, například Václav Klika, rolník z poslední povídky, ve které je ve zachycen život celé jeho rodiny, zemřel jako výminkář v roce 1892. Tento baladický příběh je autorovým zamyšlením nad smyslem života. Silnou Zpěvákovou stránkou jsou popisy přírody během jednotlivých ročních období a důvěrná znalost popisovaného prostředí.

Je to kronikářsky věrný pohled do dávno minulých let a dnes si starousedlíci mohou přečíst o životě svých předků a projít uváděná místa. Kdo má kolem Bohutína svoje kořeny, nebo chce zjistit, jak se žilo na Podbrdsku před sto lety, neměl by si Neznámé příběhy 1 Františka Zpěváka s ilustracemi Karla Hojdena nechat ujít.

Knížku můžete zakoupit při návštěvě Řimbaby, nebo si ji objednat na adrese Spolek Řimbaba, Tisová č. 31, 262 41 Bohutín, nebo na internetové adrese: o.s.rimbaba@seznam.cz

Pokud bude o ni dostatečný zájem, spolek Řimbaba chce ve vydávání neuveřejněných drobných prací svého rodáka pokračovat, připravuje Neznámé příběhy 2 a do budoucna uvažuje i o reedici dávno rozebraných Havířů.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 27. 09. 2011 | 2551 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server