Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 17.09.2021 do 24.09.2021

Sekce KOMENTÁŘE
19.09.2021Adidas Yeezy Shoes

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Úpravárenství

Úpravny uhlí ostravsko-karvinského revíru (19 – dokončení)

Jak se vyvíjely události na úpravně uhlí Dolu Hlubina.

Hlubina

Důl Tiefbauschacht (Hlubina) byl založen v roce 1852 majitelem Vítkovické Rudolfovy hutě, Salomonem M. Rothschildem, v těsné blízkosti hutě, takže vznikl komplex od těžby uhlí přes jeho úpravu, výrobu koksu až k výrobě surového železa.

Vítkovické železárny uvedly na závodě (v závěru 19. stol.) do provozu jednoduchou úpravnu uhlí s pístovými sazečkami Baum na výrobu sort kostka a ořech. Od roku 1926 byla technologie úpravy uhlí doplněna o podtlakovou fl otaci Elmor- Diehl, která byla později nahrazena kalovými hydrocyklony.Třídírna byla s úpravnou uhlí (koksovny Vítkovických železáren) propojena lanovkou.

    Až v roce 1965 byla dokončena dlouholetá rekonstrukce úpravny uhlí, která podstatně vylepšila strojní park, technologii a zvýšila výkon. Další doplnění technologie o fl otační úpravu kalů a fi ltraci fl otokoncentrátu se uskutečnilo v roce 1970. Výkon úpravny uhlí se pak zvýšil na 156 t/hod.
Surové uhlí bylo rozdružováno v zrnitostním rozsahu 0–80 mm:
• 6–80 mm v těžkokapalinových rozdružovačích SM na tři produkty
• 0,75–6 mm v těžké kapalině v hydrocyklonech Ø 500 mm rovněž na tři produkty
• 0–0,75 mm pak ve fl otačních bateriích.

Hlubina

Odpadní vody z prádla byly svedeny do kalové jímky a odtud byly přečerpány do venkovních usazovacích nádrží. Uhelné kaly byly po odvodnění redeponovány. Přepad vyčeřené vody z usazovacích nádrží byl vypouštěn do řeky Ostravice.

Tak jako jiné doly, tak i Důl Hlubina potkalo slučování a v závěru i zastavení těžby a likvidace:
• v roce 1931 byl k Hlubině přiřazen Důl Šalomon, který již od roku 1895 spravoval Důl Karolina
• 1. 4. 1958 byl k dolu přiřazen Důl Generál Jeremenko
• 1. 1. 1987 ztratil Důl Hlubina samostatnost a organizačně byl začleněn pod Důl Ostrava.
Jak se zhoršovaly důlně-geologické podmínky při dobývání, těžba se stávala ekonomicky neefektivní, proto byla ukončena dne 31. 12. 1991 a důl byl uzavřen posledním vyvezeným vozíkem dne 30. 6. 1992. S ukončením těžby byl zastaven i provoz úpravny uhlí (31. 12. 1991).

Následně byla úpravna uhlí nekontrolovaně sešrotována, a tím byla zničena možnost představit komplexně technologii úpravny systému SM tak, jak byla instalována v šedesátých letech generálním dodavatelem a nositelem licence VŽKG se zařazením mezi národní kulturní technické památky.

Celek Vítkovických železáren byl odstaven v roce 1998.

V současné době povrch Dolu Hlubina spolu s koksovnou a vysokými pecemi patří do areálu Vítkovických železáren. Na jaře roku 2002 byl areál státem prohlášen za národní kulturní technickou památku a v současnosti se činí kroky, jak celou oblast obnovit a zpřístupnit veřejnosti. Z obřího plynojemu na vysokopecní plyn (asi 70 m široký a 33 metrů vysoký) bude vybudována koncertní síň pro půldruhou tisícovku posluchačů, s galerií, kavárnou apod. Vysoká pec číslo 1 se stane centrem prohlídkové trasy, šestá energetická ústředna industriálním muzeem atd. Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je stanoven na rok 2013.

Zbyněk Szostek

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 23. 05. 2011 | 7868 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Zbyněk Szostek HORNÍK
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server