Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Bezejmenná skupina

Bezejmenná skupina má v Ostravě už několik let velmi dobré jméno.

BS

"Celá akce proběhla z vlastní iniciativy těch, kdo přišli, aby četli a naslouchali. Pivnice, odjakživa využívaná k lecčemus, stala se na chvíli hájemstvím poezie. A tak jsem se na ně na všechny díval a říkal si, že přece jenom nebude tak zle?"
Lukáš Bárta

Tak se vyjádřil ostravský spisovatel Lukáš Bárta po prvním vystoupení Bezejmenné (tehdy ještě s přídomkem "literární") skupiny v porubské pivnici Frisco, 31. ledna roku 2008. To ještě netušil, že se celá básnická seance toho odpoledne rozroste v něco, čeho se on sám stane nedílnou součástí.

Za necelé tři měsíce se členové skupiny ocitli přičiněním svého tehdejšího profesora a již publikujícího básníka v prostorách nejstaršího fungujícího klubu v Ostravě, v Atlantiku. Jejich debut byl přijat kladně, ihned po vystoupení přislíbili další účast o měsíc později v rámci divadelního festivalu Maják (pořad nesl lehce provokativní název Co zbylo z Májovců aneb Po 150 letech už bez almanachu.). Téhož roku vystoupili také poprvé v Kulturním centru Poruba a následovala série akcí střídavě na obou scénách. Na ně se Bezejmenní rádi vracejí dodnes.

Třetí rok své existence zahájila skupina v již poněkud obměněné sestavě - někteří přibyli, někteří "odbyli" - s mnoha zkušenostmi z nejrůznějších kulturních klubů (namátkou jmenujme pražský klub Krásný Ztráty nebo nyní již zesnulou hostitelku kulturního snažení celé Ostravy - Starou Arénu), vlastní hudební sekcí s názvem Klub Přátel Smíšených Lesů (která za pár měsíců stihla získat třetí místo v soutěži Moravskoslezského Deníku "Muzikant Regionu") a s rodícím se druhým číslem Almanachu BS. Její členové dosáhli za tu dobu i několika vlastních publikačních úspěchů (jmenujme Karla Čížka a jeho debut v almanachu Básnící Třetího Tisíciletí 2, Martina Müllera s publikacemi v literárních časopisech Texty, H_aluze a Nové Břehy, Hoa Nguyen v Revue Labyrint nebo Lukáše Bártu, autora několika básnických sbírek a románu Průvodci). Vznikly rovněž webové stránky, na nichž internetový surfař nalezne ukázky tvorby všech stávajících i někdejších členů (www.bezejmenna.wz.cz).

Nikdo z nich rozhodně nehodlá pustit skupinu k vodě ani v nadcházejících letech. Snad si všichni svorně uvědomují, že se jim už řadu let daří něco, co si bezesporu zaslouží adjektivum zázračné: totiž plnit ostravské komorní scény mladými lidmi, kteří si vždy znovu rádi přicházejí poslechnout verše, povídky či autorskou hudbu, přestože jiných lákadel je všude až až.

-bs-

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 29. 04. 2011 | 2639 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server