Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Těžní věž jámy Habsburk – Pokrok 1/1 zachráněna

Pokrok

O dění v areálu Pokrok (původní název Důl Habsburk) odštěpného závodu ODRA, kat. území Petřvald u Karviné jsme naše čtenáře již jednou informovali ve spojitosti s ukončením akce v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje „Příprava území po ukončené hornické činnosti DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA – areál Pokrok“ financované z prostředků Ministerstva financí České republiky. Předmětem plnění byly demoliční práce, spočívající ve snesení devíti objektů pozemního a průmyslového stavitelství, které vzhledem k ukončení těžby uhlí na dané lokalitě přestaly plnit svou funkci. Celá akce byla velmi náročná, neboL ve dvou objektech byly umístěny movité kulturní památky – těžní stroj s měničem z roku 1941 a turbokompresor z roku 1948, které bylo nutno před samotnou demolicí odborně demontovat a přemístit na nová stanoviště do strojovny a kompresorovny v areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě.

Po ukončení akce v březnu 2010 zůstala v areálu Pokrok ve správě o. z. ODRA ještě těžní budova s těžní věží jámy Pokrok 1/1, která byla prohlášena dne 3. 4. 1997 za kulturní památku (dále KP).

Pokrok    Těžní budova jámy Pokrok 1/1 byla vlivem hornické činnosti a stále častějších nezákonných zásahů do konstrukčního systému budovy ze strany sběračů druhotných surovin již v tak tristním stavebně technickém stavu, že svým stavem bezprostředně ohrožovala nejen zdraví a životy osob, ale i samotnou stabilitu těžní věže. Náklady na opravu s ohledem na rozsah poškození těžní budovy a její nevyužitelnost by byly nehospodárně vynaložené finanční prostředky ze státního rozpočtu.

Pokrok

Proto vedení o. z. ODRA rozhodlo na základě § 8 odst.1) zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších změn, požádat Ministerstvo kultury ČR (dále MK ČR) o zrušení prohlášení věci za kulturní památku u nemovitosti – těžní budova s tím, že po zrušení prohlášení bude těžní budova odstraněna a jako památka ponechána pouze těžní věž. Žádost s ohledem na havarijní stav objektu podpořily odbornými stanovisky orgány státní památkové péče města Orlové i Moravskoslezského kraje. Na základě naší žádosti a doporučujících odborných stanovisek MK ČR v srpnu 2010 zrušilo prohlášení těžní budovy za KP. Práce na samotném 2010 odstranění objektu byly zahájeny v září bezprostředně po nabytí právní moci rozhodnutí MK ČR. Odstranění budovy pak realizovali vlastní pracovníci o. z. ODRA pod vedením zkušeného mistra demoličáře pana Kubíka a odborného autorizovaného stavbyvedoucího Ing. Reichla. Před vlastní demolicí budovy bylo nutno stavebně oddělit konstrukci těžní věže od konstrukce budovy, oddilatovat a zabezpečit těžní věž tak, aby během demolice nebyla poškozena. Po této přípravě trvající měsíc byla budova za použití hydraulických nůžek postupně odstraněna. SuL byla odvezena na nedalekou sanační stavbu v areálu Pokrok a kovový odpad o hmotnosti cca 300 tun odvezen a prodán. Náklady na realizaci odstranění objektu byly plně pokryty z výnosů za prodej kovového odpadu.

Pokrok

Odstraněním rozlehlého zchátralého objektu těžní budovy s nevzhlednou nepůvodní přístavbou z 60. let minulého století pomohlo nejen zvýšit bezpečnost osob v areálu, ale přineslo i možnost využití části uvolněného území pro novou výstavbu dle požadavku budoucího investora a především odhalilo monumentální krásu ocelové konstrukce těžní věže, jak ji naši předkové před téměř sto lety vybudovali. Pokud se podaří zajistit v roce 2011 potřebné finanční prostředky, bude věž po nezbytných opravách opatřena novým nátěrem a oplocena v souladu s vyhláškou ČBÚ č. j. 52/1997 v platném znění. Poté se těžní věž vzpěrového typu z roku 1912 stane opět důstojnou dominantou hornického města Petřvald i celého okolí.

Pokrok

Těžní věž jámy Pokrok 1/1 je předposlední těžní věží v rámci o. z. ODRA, která je kulturní památkou a dosud nebyla po ukončení těžby opravena a ošetřena nátěrem. Poslední těžní věží by měla být věž typu Walsum těžní jámy Barbora vtažná v areálu bývalého dolu Barbora (původní název Důl Austria), kde se předpokládá zahájení demolice těžní budovy z prostředků Ministerstva financí České republiky v roce 2011. Po demolici a nutné opravě by rovněž tato věž měla být ošetřena nátěrem.

Pokrok

Záchrana těžní věže jámy Pokrok 1/1 je další z příspěvků státního podniku DIAMO, odštěpného závodu ODRA na cestě k zachování kulturního a technického dědictví v oblasti černouhelného hornictví a je pozitivně vnímána nejen laickou a odbornou veřejností, ale i orgány státní památkové péče měst Ostrava, Orlová, Petřvald a Karviná a také Moravskoslezského kraje.

Ing. Libor Jalůvka

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 15. 01. 2011 | 4891 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server