Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

První fotofárání v ČR

První fotofárání v ČR se uskutečnilo na Dole Žofie v Orlové.

Žofinka

Fotografové z celé republiky měli výjimečnou možnost sfárat do 700 m hloubky a vyzkoušet si focení v netradičním prostředí. Akci zorganizoval známý ostravský fotograf Boris Renner, jehož specializací je industriální fotografie. „O akci byl velký zájem, protože není běžné, aby se obyčejný člověk dostal do hlubinného dolu a ještě k tomu s foLákem, takže jak se informace mezi fotografy rozkřikla, během dvou týdnů jsem měl plný stav. Pro industriálního fotografa je to učiněný ráj, dostat se do takového prostředí, a všichni byli z této akce nadšení,“ řekl organizátor Boris Renner.

Čerpám z článku, publikovaném na www.ostravaci.cz. Zde je také víc jak 70 snímků z této akce od Borise Rennera (najdete je ve fotofárání), který nám poslal 9 fotografií ve větším rozlišení, abychom je mohli otisknout.

Žofinka    Pro havíře z Žofie je fárání každodenní rutinou. Technici z o. z. ODRA provádějí fotodokumentace některých prací. My, další návštěvníci podzemí, jsme většinou poučení odborníci, technici, bývalí a současní havíři, na exkurzích zkoumáme celek, princip, jak to funguje, kolik dávají čerpadla vteřinových litrů vody, a když fotíme, z větší části také dokumentujeme.

Žofinka

Profesionální fotografové, vybavení zrcadlovkami a světly, nehledají smysl konstrukcí a mechanismů, ale to, jak výtvarně působí, objevují jejich krásu. Nevyznají se v důlních výztužích ale dovedou zachytit atmosféru podzemí.

Cestu důlní chodbou popisují velmi dramaticky, ale „přesto je to zážitek na celý život.“ Boris Renner plánuje další akce na leden a únor a uvažuje o fárání i do jiných dolů.

Žofinka

„Šachta Žofie byla založena v roce 1871, přičemž těžba uhlí zde probíhala v letech 1874 až 1995. Hloubka jámy dosáhla 895 metrů. Od roku 1999 funguje Důl Žofie coby ochrana karvinské černouhelné pánve, je v něm zařízena obří čerpací stanice, která chrání ostatní šachty před zatopením.“

Ve středu 15. prosince 2010 fáralo sedm fotografů a kameraman z Novy. Když jsem ještě jednou prohlížel fotogalerii Borise Rennera, našel jsem na www.ostravaci.cz ještě legrační reportáž z fotofárání od Aleše Havláska, napsanou v ostravackem dialektu.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 11. 01. 2011 | 2438 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server