Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 25.07.2021 do 01.08.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Na Landeku bylo rušno

Na Landeku bylo na Nový rok rušno.

Pocod landek

Jedenáctý novoroční výstup na bájný ostravský kopec trhal rekordy návštěvnosti. Pro pamětní list z výšlapu si přišlo 304 turistů.

Jiskřivý sníh, pár stupňů pod nulou a romantická zimní krajina. Přesně takové kulisy provázely letošní Novoroční výstup na Landek, který už pojedenácté uspořádal Klub českých turistů, odbor Baník Ostrava OKD. Není divu, že akce opět trhala rekordy návštěvnosti. Pro pamětní list z výstupu si přišlo 304 účastníků, další desítky, možná stovky lidí si vychutnaly pohled z landecké rozhledy, ale do fronty pro diplom se jim nechtělo.

Pocod landek     „Mohu jen potvrdit, že letošní ročník výstupu byl opravdu výborný,“ konstatoval i hlavní pořadatel akce Václav Šebek, který vypisoval pamětní listy a blahopřál turistům k novému roku. Výšlap začínal oficiálně v 10 hodin, ale to už jich předal na 20 a další vypisoval ještě po ukončení akce po 13. hodině v Harendě v Landek Parku.

„Na přestávku nebyl čas a ruka už byla vypsaná a zmrzlá. Navíc začal foukat vítr, který nám málem zbořil stan, takže jsem raději pozval poslední výstupníky do tepla,“ vysvětloval Šebek. „Ale jsem rád, že všichni byli spokojeni, a věřím, že za rok přijdou znovu,“ dodal s úsměvem.

Pocod landek

Potěšilo ho rovněž, že cestu na Landek si také letos našli nejen Ostravané, ale i lidé z širokého okolí. „Pozdravil jsem se třeba se známými z Olomouce, ale určitě se tu objevili turisté i z dalších měst,“ řekl s tím, že při výstupu se prodalo v rámci celostátní charitativní akce KČT na 200 Novoročních čtyřlístků.

„Na postižené turisty jsme tak vybrali přes čtyři tisíce korun,“ upřesnil Václav Šebek.

Kopec Landek je nejvýchodnějším cípem Českého masivu. Odtud pochází i jeho název, který je odvozen z německého Land-Ecke, čili „kout země“. Jeho výška dosahuje 280 m n. m., rozloha činí 85,53 ha. Je porostlý vzácnou vegetací, mj. buky starými více než 150 let. Lze tu najít vzácné druhy hmyzu či chráněné druhy ptáků, jako jsou chřástal polní, lejsek šedý či strakapoud prostřední. Opuštěné hornické štoly osídlují netopýři. V roce 1924 tu bylo objeveno sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné, z období před asi 30 tisíci let. Celkově se Landek může pyšnit nepřetržitým osídlením trvajícím více než 23 tisíc let.

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 05. 01. 2011 | 1585 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Bohuslav Krzyžanek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server