Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Hornická hospoda je dobrý nápad

Jak zvolit správné jméno pro hospodu? Odborník radí volit tradiční jména. Třeba ta hornická.

Hajcman

V Ostravě jsou stovky hospod a restaurací. Některé se snaží zaujmout tím, co nabízejí, jiné zase jménem. Ale jaké jméno je pro hospodu to pravé? Sedmička oslovila odborníka z Vysoké školy báňské-Technické univerzity. „Jméno má velký vliv, teď jde jenom o to, jestli kladný nebo záporný,“ říká Michal Vaněk, který učí na Institutu ekonomiky a systému řízení a přednáší management a marketing.

Názvy ostravských podniků lze podle něj rozdělit do několika skupin. Jasné jsou takové jako U Dlouhých či U Dvořáčků, kde člověk hned ví, s kým má tu čest a komu hospoda či restaurace patří. Pak mohou přijít i takové, kde si člověk nemůže být jistý ničím. Třeba Pták v hrsti nebo U Modré nudle. „Pod názvy jako například U zabitého vola si lze představit ledacos. Je samozřejmě otázka, jak moc může být název recesní. S takovými jmény bych byl opatrný,“ míní Vaněk.

Vzpomínky na podzemí

    Expertovi se líbí názvy, které jsou spojené s místní tradicí. A tradice v Ostravě, to je třeba hornictví. Hornických hospod je v Ostravě hned několik. Jedna z nich leží mezi paneláky na Dubině a má výstižný název Hajcman. „Otevřený důl už v Ostravě nenajdete. Avšak zažít hornickou atmosféru můžete i jinak. Uvidíte vše, co patřilo a patří k této náročné práci. Každý stůl je na památku pojmenován po jednom dole,“ lákají hosty provozovatelé do hostince, který nese název nezbytné hornické pomůcky. A odborník jméno oceňuje. „Kdyby někdo dal podniku takový název v Praze, nikdo by mu nerozuměl. Pro Ostravu je ale skvělé a hlavně srozumitelné,“ je přesvědčen Vaněk.

Provozní Gabriel David říká, že když před třemi lety Hajcman vznikal, provozovatelé bez váhání vsadili na hornickou minulost. Na obřím sídlišti Dubina žily tisíce horníků. „Název nám obrovsky pomáhá. A taky interiér pivnice. Někdy si tu víc než v restauraci připadám jako u fotografa,“ vykládá David. Hosté se nadšeně fotí vedle důlních vozíků, hajcmanů i píchaček. „Mnozí příchozí samozřejmě vzpomínají na staré časy, kdy mezi tím vším pracovali,“ dodává provozní. Přímo jméno dolu má ve svém názvu také restaurace s hotelem Jan Maria na ostravském Hranečníku. „O jiném názvu jsme ani neuvažovali. Hotel tvoří částečně bývalý důl, který je navíc památkově chráněný. V restauraci máme staré fotky dolu a zájem lidí o takovou historii je veliký. Staří havíři si tady přicházejí zavzpomínat. Naopak mladí studenti píší o přeměně dolu na hotel dokonce diplomové práce,“ říká manažer hotelu Radek Doležal.


| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 11. 2010 | 4106 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server