Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2021 do 03.12.2021

Sekce KOMENTÁŘE
29.11.2021Re: Air Max 97
27.11.2021Nike Air Max

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

Patagonská mise

Uhlí a bytí v Patagonii, i jinde.
Nová publikace Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě.

Patagonie

EDICE - HORNICTVÍ VČERA, DNES A ZÍTRA (14)

Autor: P. Véna

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: KPHMO

160 stran, vydání první.


Z předmluvy:

Čtenářům, především hornického zaměření, ale i široké veřejnosti se dostává do rukou podmanivé vyprávění bývalého technického pracovníka OKD, který prošel všemi provozními funkcemi až po ty nejvyšší a posléze, po předčasném odchodu do důchodu, pracoval jako hornický expert ve Španělsku a v Argentině v jižní Patagonii na hlubinném dole Rio Turbio, jehož osudu je věnována podstatná část publikace.

Vyprávění je pojato netradičně ve třetí osobě technika Pedra, a tím dodává celému ději určitý neosobní vztah, ale to jen navenek, protože vyprávění je plné osobních prožitků, meditací o současném životě, vzpomínek na domov, zkoumáním paralely argentinského a našeho společenského vývoje a neuvěřitelnými zážitky v oblasti technického řízení a řešení činnosti dolu. Je také plné porozumění života a práce argentinských techniků a havířů, ale i oprávněné kritiky technické a perzonální činnosti vedení společnosti, která důl zprivatizovala. Pedro při psaní této publikace dokonale využil svých literárních vloh a svou činnost v zahraničí, vztah k lidem, k profesní činnosti, k domovu a k rodině podal velmi působivě s jistou dávkou emocí a sugesce, ale uvážlivě a dramaticky.

Tato publikace, která líčí zkušenosti českého erudovaného báňského technika při činnosti na dolech v zahraničí v poměrně dlouhém období, se všemi jeho negativy i pozitivy, je ojedinělým dílem, které v naší současnosti nemá obdoby. Bylo by velmi vhodné, aby se i další účastníci hornických zahraničních misí chopili pera nebo počítače a napsali své zážitky a zkušenosti z činnosti v Afghanistanu, na Kubě, v Mongolsku, v Kanadě, v Chile a jinde, aby předali své poznatky, zkušenosti a pocity i svým následovníkům.

V každém případě doporučuji tuto publikaci k přečtení všem čtenářům, které zajímá činnost našich hornických expertů v zahraničí. Spolu s Pedrem prožijí čtenáři nezapomenutelné zážitky.

Přehled (abstrakt):

Kniha je vyprávěním o působení hornického experta na hlubinné dobývání černého uhlí s celoživotními profesními zkušenostmi z českých ostravsko-karvinských dolů v argentinském uhelném dole ve vzdálené Patagonii. Působení experta spadá do období od závěru roku 1994 do vyhlášení státního bankrotu Argentiny v únoru 2002. V té době získalo koncesi na provoz dolu, železniční přepravu uhlí a chod přístavu pro nákladku uhlí v rámci privatizace konsorcium právních subjektů s cílem oživit produkci ztrátového státního podniku až k dosažení rentability. Vedle popisů, pohledů a komentářů ryze profesních sděluje expert i svoje prožitky a poznatky ze života tamních obyvatel, z poznávání tamnější přírody, z výletů do Národních parků Las Glaciares na území Argentiny, Torres de Paine a Monte Balmaceda v Chile. V jedné z kapitol autor uvádí profesní vývoj experta od ukončení vysokoškolského studia do jeho odchodu do předčasného hornického důchodu. V jiné kapitole představuje autor expertovi zážitky a zkušenosti z jeho prvního pracovního působení v cizině, v hlubinném černouhelném dole v Katalánsku na začátku roku 1994.

P. Véna

Obsah

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 14. 11. 2010 | 2939 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: P. Véna
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server