Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

V lázních lidé slavili Den horníků

K.Studánka

Muže ve slavnostních hornických krojích člověk v lázních jen tak nepotká. V sobotu 25. září se však Karlova Studánka slavnostně oděnými horníky jen hemžila. A nebylo to jenom díky hornické kapele Dolu Darkov řízené Jaroslavem Šindelem, která oslavy zahajovala průvodem společně s mažoretkami Dixi působícími pod křídly stejné šachty. V uniformách přijeli také lidé z našeho revíru, Českého báňského úřadu, VŠBTU... Proč?

    Po letech tam opět probíhaly oslavy Dne horníků. Důvod všem vysvětlil ve svém úvodním projevu ředitel lázní Lubomír Schellong (rovněž oděný v hornickém stejnokroji). Tento bývalý ředitel Dolu Lazy připomněl, že v Karlově Studánce, a na Jesenicku vůbec horníci působili. Dobývali rudy, drahé kovy a další nerosty. Navíc do tamních lázní s nejčistším vzduchem ve střední Evropě po desetiletí jezdívala kvanta horníků z ostravsko-karvinského revíru; tvořili až 80 procent lázeňské klientely. A oslavy cechu hornického byly dříve v Karlově Studánce každoročně samozřejmostí.

Lidé se bavili nejen při dechovce a vystoupení mažoretek Dixi ověnčených řadou ocenění z nedávného mistrovství Evropy. Měli příležitost navštívit výstavu historických hornických kahanů a dalších důlních artefaktů, zúčastnit se besedy o důlním záchranářství s hlavním inženýrem ostravské HBZS Zdeňkem Pavelkem, výstavu fotografi í zahraničních autorů, absolvovat taneční večer se Švitorkou. I tam zněl havířský pozdrav Zdař Bůh


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 03. 10. 2010 | 2783 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Josef Lys
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server