Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.02.2024 do 21.02.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Teplo z důlní vody na o. z. ODRA v Ostravě

čerpadlo

Donedávna ještě úvahy, dnes již realita. Takto začínal článek v jednom jarním čísle roku 2006. Dnes musím dodat, že tato realita koncem letošního roku bude platná již 5 let. Totiž, bezmála již pět let je využíván termický potenciál důlní vody čerpané na vodní jámě Jeremenko v Ostravě – Vítkovicích.

    Zužitkováváme teplo čerpané důlní vody, která dosahuje 26 – 29 °C. Pomoci tepelného čerpadla o výkonu 29,5 kW ohříváme teplou užitkovou vodu na potřebných 55 °C do zásobníku. Teplá voda slouží pro koupání asi 60 zaměstnanců a také pro potřebu správní budovy. Pohledem z provozu je potřeba zdůraznit, že kromě pravidelné údržby v podobě čištění filtrů, drobných seřízení a cejchování měřidel jede tepelné čerpadlo v podstatě bez poruchy. Dnes můžeme potvrdit, že dřívější rozhodnutí ekologického využití tepla čerpané důlní vody bylo správné. Technologií, se kterou jsme se před lety setkávali jen v teoretické rovině, jsme dnes zařadili do řetězce praktických úkonů.

Miroslav Ševčík

| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 25. 09. 2010 | 2322 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server