Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.01.2023 do 29.01.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Exkurze na Velkolomu Bílina

Zdařilá exkurze na Velkolomu Bílina v Severočeské hnědouhelné pánvi.

Bilina

Na pozvání abiturienta průmyslové školy hornické (1955-59) Miroslava Šedivého a za umožnění prohlídky lomu ředitelem pro výrobu dolů Bílina Ing. Jiřího Židlického jsem se mohl zúčastnit a na vlastní oči jsem mohl porovnat způsob otvírky a těžby uhlí (24. června 2010) s tím, jak jsem se učil poznávat způsoby povrchové těžby uhlí v letech 1955-59 na průmyslové škole hornické v Duchcově a později při studiu na VŠB v Ostravě v l. 1959-64.

Bilina

V bílinsko – teplické oblasti SHP (Severočeské hnědouhelné pánve) byly douhleny malolomové provozy takto: r. 1973 n. p. Dukla, r. 1976 lom Maxim Gorkij, r. 1977 lom Julius Fučík, r. 1978 lom Pokrok, r. 1982 Alois Jirásek.

Lomy byly začleněny pod koncernový podnik Doly Julia Fučíka, Bilinapřejmenovaný po r. 1989 na Doly Bílina, s. p., který byl k 1. 1. 1994 začleněn do akciové společnosti Severočeských dolů.

Proč název důl a ne lom? Je to jednoduchý a markantní rozdíl, když z 280 m. n. m se díváte do hloubky velkolomu, spíše dolu a při sjíždění po jednotlivých řezech na nejspodnější část dolu, se octneme 35 m. n. m. Podle postupu porubní fronty se lom (důl) ponoří až -5 m pod hladinu moře aby později zas vystoupal z mínusové hodnoty na kladnou. Takže je to vlastně odkrytý důl se vším všudy, včetně starých důlních děl, které se musí někdy složitě přecházet, sanovat proti požárům, odvodňovat a podobně.

Bilina    Výměra dobývacího prostoru je 2 683ha. Katastrální území jsou: Bílina, Břežánky, Břešťany, Jenišův Újezd, Pařidla, Libkovice u Mostu, Hrdlovka, Liptice, Ledvice.

V 60. letech minulého století Báňské projekty Teplice předpokládaly ve své studii těžbu v r. 1976 15 milionů tun uhlí a 90 mil. metrů kubických skrývky. Bylo uvažováno s technologií Uničovských strojíren (KU 800 a KU 2 000) a předpokládalo se na r. 1981 ještě s vyšší těžbou a odklizem nadložních zemin. Vše bylo odvislé od dodávky rypadel!

Bilina

Do dolu jsme sjížděli přes jednotlivé řezy skříňovou Tatrou za doprovodu Ing. Václava Hanzlíka a překonali jsme převýšení 240 metrů s výbornými jízdními dovednostmi řidiče Tatry.

Celkem bylo za rok 2009 odkryto 43 238 095 m3 zemin, samozřejmě stejné množství bylo také založeno na jednotlivých výsypkách.

Bilina

6. skrývkový řez + těžba uhlí – na tomto řezu některá rypadla prováděla skrývku i těžbu uhlí.

Poměr skrývky k vytěženému uhlí činil v roce 2009 5,08m3/1t uhlí.

Za shořený velkostroj 800.5/K65 byl v roce 2009 nainstalován KU 300.15/K70 značně zmodernizován o váze 1 300 tun.

Na Dolech Bílina ke konci roku 2009 bylo zaměstnáno 1 753 zaměstnanců a průměrný měsíční výdělek je 27 tis. Kč/zaměstnance

Bilina

Profesní a věková struktura:
Nejpočetnějšími profesemi na DB (Doly Bílina) jsou zámečníci, elektrikáři, báňští úpraváři (vybírači hlušiny, strojníci v úpravně, pradlaři, vzorkaři), řidiči důlních strojů a mechanizmů.

Bilina

Tím, že je snaha uvolněná pracovní místa obsazovat především mladými lidmi, daří se mírně snižovat věkový průměr, který v současnosti činí 45 let. Nejvíce zastoupená věková je v rozmezí 40 – 50 let a představuje 34% z celkového stavu zaměstnanců.

Bilina

Vyšší stáří pracovníků u řízení tak finančně nákladných mechanizmů je z hlediska vysoké profesní zkušenosti a dlouhodobé praxe nutností. Řidiči velkostrojů, kterých bylo, v r. 2009 160 jsou vesměs lidé, kteří měli odpracováno hodně let na Dolech Bílina 30-40, takže jejich zkušenost je značná.

Bilina

Na závěr několik mých osobních postřehů a dojmů z návštěvy Velkolomu Bílina. V celé oblasti lomu jsem neviděl žádného pěšáka až na hasiče, kteří právě likvidovali zápar uhlí.

Bilina

Tok uhlí po pásech nepřetržitý, tok skrývky k zakladačům nepřetržitý. Vše působilo nevšedním klidem, zaměstnanci včetně řídících pracovníků usměvaví, vstřícní lidé. Žádné vyvyšování, vzácný pozitivní vztah jeden k druhému. Asi to dělá ta velikost velkostrojů proti, kterým je člověk pouhým mravenečkem!

Poděkování všem za umožnění exkurze a hezké přijetí.

Ing. Jaroslav Minka

| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 16. 08. 2010 | 8038 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server