Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

VÍTKOVICE plánují velkorysý rozvoj

Strojírenské VÍTKOVICE plánují velkorysý rozvoj Hornického muzea, propojí ho s historickou Dolní oblastí.

Historické areály Dolní oblasti Vítkovic a Hornického muzea v Ostravě vytvoří díky nedávnému převodu muzea do vlastnictví a správy skupiny VÍTKOVICE MCHINERY GROUP unikátní celek, který bude dokladem průmyslového dědictví Ostravska. Takto ucelený projekt, propojující muzeální expozice hutnictví, železárenství a hornictví, v tuzemsku jinde neexistuje, i proto je zárukou budoucnosti industriálních památek na Ostravsku.

„V první fázi chceme koncentrovat muzejní části, projít připravené projekty muzea, stanovit priority a sjednotit marketing industriálních památek pod naší správou. Postupně se chceme zaměřit na oživení celého areálu na Landeku, který by se měl co do dění v něm napojit na historické vysoké pece, VI. ústřednu, Plynojem a Science learning centrum v Dolní oblasti. Představujeme si, že oba areály budou propojeny i fyzicky – trasou podél řeky Ostravice, kudy bude možné projít nebo projet na kole z Hornického muzea na Landeku až k vysokým pecím ve Vítkovicích a dále pak až na výjezd do Beskyd. Mimo jiné tak budeme ve spolupráci s městem Ostrava řešit přemostění z centra přes řeku Odru směrem právě k areálu na Landeku,“ upřesnil Jan Světlík, generální ředitel a předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE HOLDING, která je holdingovou firmou skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP a současně novým vlastníkem Hornického muzea.

    Hornické muzeum je největším svého druhu v ČR a spojuje světově známou lokalitu vrchu Landek, který je cenný z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví, s technickými památkami. Na těžbu uhlí navazovalo na Ostravsku koksárenství, produkce železa a oceli a rozvoj strojírenského průmyslu. Odtud plyne logická vazba mezi hornickými expozicemi na Landeku a vysokopecní památkou v Dolní oblasti. Pro tu jsou připraveny projekty oživení a nalezení nové funkce pro památkovou část, developerské plány, záměry na vytvoření Science learning centra a výzkumného a vývojového zázemí, vysokoškolského kampusu atd. To vše s propojením na jádro města a sousedící městkou část Vítkovice i budoucí Novou Karolinu.

Pro národní kulturní památku vysokých pecí a dalších souvisejících objektů v Dolní oblasti existuje ambiciózní záměr, který garantuje sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovic, kde je kromě skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP také VŠB-Technická univerzita, město a kraj. Společný projekt nového využití industriálního dědictví získal prostředky z Evropské unie a rozpočtu ČR pro podporu využití potenciálu národního kulturního dědictví. Na obnově historického industriálního areálu se odborně podílí také Národní památkový ústav, který loni se zainteresovanými podepsal memorandum o společném postupu. Sdružení Dolní oblast Vítkovic už zahrnuje také historický Důl Hlubina.

Nejcennější objekty by měly být regenerovanými skvosty industriální historie a architektury. Vysoká pec č. 1 se promění v technickou „naučnou stezku“ (s popisy míst a procesů, které se v nich odehrávaly) a bude na ní vybudována prohlídková trasa s rozhledem na Ostravu. Plynojem se podle studie architekta Josefa Pleskota změní na víceúčelovou aulu s kapacitou až 1500 míst. Takzvaná VI. energetická ústředna by měla projít regenerací a přeměnou v interaktivní muzeum. Vedle toho má být vybudováno i zcela nové Science learning centrum pro popularizaci vědy a techniky.

Zpracovala:
Eva Kijonková
Tel.: 596 242 103
Mediální zastoupení VÍTKOVIC, a. s.

| Autor: administrator | Vydáno dne 09. 06. 2010 | 2217 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Eva Kijonková
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server