Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

OKD

Hornické muzeum a Dolní oblast Vítkovic

Hornické muzeum a Dolní oblast Vítkovic se budou rozvíjet společně.

Přední ostravské podniky se dohodly na společném postupu, který výrazně posílí péči o nejvýznamnější industriální památky severomoravské metropole – Dolní oblast Vítkovic a Hornické muzeum OKD. Oba areály bude spravovat společnost VÍTKOVICE HOLDING, součást strojírenské skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP, která již nyní pečuje o rozvoj Dolní oblasti Vítkovic a od 1. června 2010 převzala také provoz Hornického muzea. Těžební společnost OKD, která Hornické muzeum dosud spravovala, se přitom bude na aktivitách muzea podílet i v budoucnu.

Unikátní projekt propojující muzeální expozice hutnictví, hornictví a strojírenství zachová pro příští generace dědictví spojené s industriální minulostí města a dodává Ostravě jedinečnost nejen v rámci České republiky, ale i Evropy. Tohoto potenciálu využívá i projekt, se kterým Ostrava kandiduje na prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015.

    Vítkovice chtějí areál muzea dále rozvíjet, základem ale zůstane hornická expozice včetně možnosti fárání do podzemí. „V první fázi se zaměříme na revitalizaci muzea, na kterou již byla schválena dotace z fondů Evropské unie. V budově cechovny a řetízkových šaten například vznikne návštěvnické centrum. Expozice muzea bude multimediální a návštěvník tu získá reálnou představu o práci v dolech. Postupně se také chceme zaměřit na oživení celého areálu, který by se měl stát místem pro volný čas a zábavu. Ve spojení s expozicemi starých vysokých pecí a Světa techniky zahrnujícího i moderní výukové Science learning centrum v Dolní oblasti Vítkovic bude muzeum ještě zajímavější atrakcí pro turisty, ale i Ostravany, než bylo doposud,“ upřesnil plány generální ředitel a předseda představenstva společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík.

„Reaktivace starých průmyslových oblastí, které stále tvoří dnešní nezaměnitelnou tvář Ostravy, je něco, co Ostravu naprosto odlišuje od ostatních měst České republiky. Chceme, aby se do nich opět vrátil život. Pokud Ostrava titul získá, což se dozvíme letos 8. září, budou obě lokality patřit nejen k vyhledávaným turistickým cílům města, ale budou také místem k pořádání mimořádných kulturních programů,“ řekl ředitel projektu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký.

Převod Hornického muzea, na kterém se obě firmy dohodly, se uskutečnil po několika měsících jednání, které bylo vedeno především s cílem zajistit pro rozvoj Hornického muzea ty nejlepší podmínky. Díky synergickým efektům bude výhodný pro obě strany a zejména pro budoucnost industriálních památek na Ostravsku.

Společnost OKD se bude na aktivitách Hornického muzea dále podílet. „Naše firemní nadace navíc pravidelně podporuje Klub přátel Hornického muzea a také Nadaci Landek, která usiluje o rozvoj hornických tradic a mezi jejíž hlavní cíle patří právě rozvoj havířských památek v areálu pod Landekem. Díky aktivitě těchto organizací jsme v posledních dvou letech financovali například rekonstrukci vrátnice muzea a vybudování Sídliště lovců mamutů, které zpestřilo nabídku hlavně pro malé návštěvníky areálu. S podporou počítáme i v příštích letech,“ říká ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Převod obou památek pod jednoho vlastníka vítá i ostravský magistrát. „Věřím, že propojení obou průmyslových památek bude významným příspěvkem k rozvoji Ostravy jako místa pro život, vzdělání, kulturu a volný čas. Předpokládám, že tím město získá na zajímavosti také pro turisty. Jednoznačně je to tedy vklad do budoucnosti Ostravy,“ řekl náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.

Integraci památek vidí jako pozitivní krok rovněž Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. „I když jde v našem oboru technika mílovými kroky kupředu, je důležité, aby se studenti mohli vrátit také ke kořenům hornictví i hutnictví, které s ním v našem regionu úzce souvisí,“ řekl děkan Hornicko-geologické fakulty Vladimír Slivka.

Hornické muzeum bylo v posledních letech vyhledávaným cílem turistů, ale stále vyhraněnější zaměření OKD na těžbu, kdy se firma zbavila téměř všech netěžebních aktivit, však brzdilo jeho rozvoj. „Jsme si vědomi toho, že máme odpovědnost nejen za hospodářský, ale i kulturní rozvoj Ostravska. My sami jsme ale spíše odborníci na těžbu než na uchovávání a prezentaci hornických tradic. Věřím, že díky ideovému a právnímu propojení Dolní oblasti Vítkovic a Hornického muzea se podaří tento důležitý úkol plnit lépe a v širším měřítku, tak aby z toho měl jednoznačný přínos celý region,“ dodal generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck.


| Autor: Vladislav Sobol | Vydáno dne 05. 06. 2010 | 3876 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server