Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

1) Vzpomínání Františka Hampla

HamplPočátky těžby uhlí kombajnem na Kladně

Na Dole Nejedlý v Libušíně v roce 1949. Kombajn Adrton(Andreton ?) britské výroby , do provozu jej uváděl montér výrobní firmy John –Johny. Kombajnérem, kterého D. D. školila , byl Štefan Švarc( Schvarc?). Již nevím přesně, ale po poměrně krátké době bylo od těžby uhelným kombajnem upuštěno (z důvodů s ? a vysokých mocností uhelné sloje) .
Těžba kombajnem byla opětovně zavedena v souvislosti s metodou foukané zakládky, která řešila těžbu vyšších mocností (cca 4 metry) na dvě lávky, kdy jsme se, důlní zámečníci, seznamovali s novou technikou, zejména ve vztahu k zafukovacímu stroji, jehož originál byl vyroben ve Švédsku (název firmy si již nepamatuji). Montáž potrubí v počátku provádělo pět lidí a smontovali pět rour za směnu. Roury byly v délce asi třech metrů, vylity bazaltem- čedičem a jedna vážila asi tři centy. Později jsme jich ve dvou lidech, se Slávou Šlégrem, smontovali za směnu sedm…Kdy jsme se bál …

Šly průchy. Ve vysokých mocnostech uhelné sloje nedoroste počva pod nadloží-stropy se utrhnou v rozsáhlých vyrubaných prostorách a výsledek je malé zemětřesení, kdy proudem vzduchu je zvířen prach a nejsou vidět ani elektrická světla. Je třeba si uvědomit, že vzduch z vyrubaného prostoru o několika stovkách kubických metrů musí v okamžiku (pádu nadloží M.Z) projít profilem několika čtverečních metrů.
Podruhé, když jsme opět se Slávou likvidovali vzduchové potrubí o průměru 50 mm a montovali nové o průměru 100 mm. Smontovali jsme asi deset rour, poté to šel Sláva profouknout. Já jsem zůstal asi u druhé roury od konce a slyšel jsem, jak vzduch o tlaku asi 6 atmosfér proběhl částí rour, ale na výtlaku nic! Vzal jsem kladivo a zatloukl na roury, aby Sláva vzduch zavřel. Vtom se ozvala rána, tma . Nic nebylo vidět a ohlušil mne sykot stlačeného vzduchu. Údery na roury jsme uvolnil zátku z nečistot v potrubí a výsledkem byla rána jako z kanónu..

Přezdívky

Protože jsem za hezkého počasí jezdil na šachtu do práce ze Slaného na kole, dostal jsem přezdívku Haťapka, podle tehdejšího trenéra našich cyklistů. Vašek Fojtů byla Venca Rámus, ihned vypěnil. Šup-šup to byl Jirka Tábor ( Pojďte dáme se do toho a je to šup šup).
Vlasta Gothard- Miliónek, Kosťa Něvický - Plamínek ( svářeč) .Vašek Jirák - Venca problém (pokud po něm někdo požadoval práci, tak jeho úsloví bylo To bude problém ).

Osudy

Zde nemohu prokázat pravdivost. Hlinomaz –důstojník západní armády Spousta -pilot stíhač, jemuž uletěl při výcviku vedoucí, frontový pilot. Nepomohlo, že to byl kvalitní pilot, který by Spoustu sestřelil ihned, jak by zjistil, že se ho snaží dostat do střelecké pozice.
Kocál-vysunutá brada, dýmka. Kdybych byl mladší, tak uteču do Ameriky. Suchánek- pivní dědek. Sázel se s chlapama, že než vyfárají, vypije 50 piv desetistupňových. Pokud vyhraje zaplatí mu vypitá piva a jemu šichtu. Zvítězil, piv vypil 72! ( Pak mi poradil, jak to udělal , ale já to nezkoušel)

Kanadské žertíky

Na šachtě byl I. a II. úsek.Na I. úseku se chodilo od jámy pěšky až na pracovistě a zpět se používaly k jízdě upravené dopravníkové pasy, neboť tento úsek byl v úpadní. Při jízdě po pasech si každý musel hlídat co se děje před ním . Často chlapi nevypili pití jen proto, aby mohli někoho podlít nebo i počůrat. Stačilo načůrat na jedoucí pás a vzhledem k jeho sklonu kapalina (. voda , čaj, moč) nabrala takovou rychlost, že ten podlitý (vaný) měl co dělat, aby z pasu seskočil.

Jak jsem zakouřil šachtu

Když jsem ve třetím roce učení začal fárat pod zem, tak na hlavním překopu ještě jezdila lanovka. Dostal jsem za úkol chodit kontrolovat čerpadlo v jedné zatopené úpadní. A protože jsem se nudil a našel jsem v jednom huntu několik kol zápalné šňůry. Tak jsem ji „samozřejmě“ zapálil a hodil do jednoho prázdného vozu. Za chvíli přiběhl štajgr Kroc a již jsem to schytal-velmi slušnou formou. Že je průšvih jsem věděl já sám již po odhození svazku zápalné šňůry- luntu, neboť byl kouř na hlavním tahu vzduchu tak silný, že zastínil světla.

Co mi šachta dala
- poznat lidské povahy, osudy, naučila sebeovládání, nadhledu
- revmatismus již ve 25 letech, zlatou žílu, fyzickou zdatnost a
- hlavně vycházet s lidmi , nedělat problémy z prkotin ani ze slovíček

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Miloš Zárybnický | Vydáno dne 18. 05. 2010 | 3090 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: autor Josef Příplata z NTM
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server