Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.02.2024 do 23.02.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Práce na Pokroku ukončeny

Demoliční práce v areálu Pokrok na Ostravsku ukončeny.

PokrokV únoru 2009 byla zahájena v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje.

V únoru 2009 byla zahájena v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje stavba „Příprava území po ukončené hornické činnosti DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA – areál Pokrok“ financovaná z prostředků Ministerstva financí České republiky. Zhotovitelem akce byla ve výběrovém řízení zadávaném ministerstvem v souladu se zákonem č.137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, vybrána firma DAV, a. s. Předmětem plnění byly demoliční práce, spočívající ve snesení objektů pozemního a průmyslového stavitelství, které vzhledem k ukončení těžby uhlí na dané lokalitě přestaly plnit svou funkci. Objekty určené k demolici se nacházely v areálu Pokrok, DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA, kat. území Petřvald u Karviné.

    Odstraňování objektů bylo prováděno na výškovou úroveň –1,5 m od okolního terénu nebo po základovou spáru.
Jednalo se o následující nevyužívané objekty:
objekt č. 3 – strojovna těžního stroje
objekt č. 5 – rozvodna
objekt č. 7 – strojovna kompresorů
objekt č. 9 – výměník, stará kotelna
objekt č. 10 – komín
objekt č. 22 – třídírna, drtírna
objekt č. 44 – administrativní budova
objekt č. 54 – jeřábová dráha
objekt č. 63 – zadní vrátnice.
Pokrok

Celá akce byla náročnější tím, že v objektech č. 3 a 7 byly umístěny movité kulturní památky, těžní stroj s měničem z roku 1941 a turbokompresor z roku 1948, které bylo nutno před samotnou demolicí odborně demontovat a přemístit na nová stanoviště do strojovny a kompresorovny v areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě. Součástí zakázky byly rovněž stavební úpravy v budovách na Hlubině a smontování památek. Demontáž a zpětnou montáž těžního stroje a turbokompresoru dozorovala odborná firma Ing. FLIMEL – FLIREX BRNO mající dlouhodobé zkušenosti a reference v oblasti demontáží, přeprav a montáží rozměrných historických strojů a zařízení. O průběhu demontáže, stěhování a montáže těžního stroje a turbokompresoru jsme již naše čtenáře informovali v prosinci minulého roku.

Pokrok

Součástí dodávky bylo rovněž odstranění obj. č. 10 – komínu pomocí trhacích prací velkého rozsahu. Dále odpojení objektů od energetických přípojek a od podzemních a nadzemních inženýrských sítí, ochrana rozvodů podzemních vedení inženýrských sítí, zůstávajících v provozu, proti pojezdu stavebními mechanizmy, odvoz stavební suti na řízenou skládku a kovového šrotu do sběrny, urovnání ploch po demolici s terénem, návoz zeminy v tlouš$ce 0,2 m a zatravnění ploch.

Demoliční práce byly provedeny v souladu s rozhodnutími stavebního úřadu Petřvald, což bylo potvrzeno kolaudací bez zjištěných závad. Závěrem lze konstatovat, že práce probíhaly bez větších komplikací dle harmonogramu prací, a to jak ve věcném, tak i finančním plnění. Stavba byla ukončena 31. 3. 2010 ve smluvně stanoveném termínu a během tohoto období nedošlo na stavbě k žádné mimořádné události. Díky citlivému přístupu zhotovitele – firmy DAV, a. s. nedocházelo v průběhu demolic k stížnostem ze strany místních občanů a okolních firem na zvýšený hluk nebo prašnost. Realizace demolic v areálu Pokrok umožňuje prodej uvolněných pozemků a jejich další využití pro realizaci plánovaných podnikatelských záměrů, což přispěje k snížení nezaměstnanosti v tomto regionu.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 14. 05. 2010 | 2230 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: DIAMO
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server