Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.11.2025 do 05.12.2025

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Unikátní parní stroj bude k vidění v historickém Dole Michal

Firma specializující se na renovaci technických památek uvedla do funkcního stavu originál z roku 1893 i díky pomoci Nadace OKD.

Agregát

My máme parní stroj, úžasné síly zdroj... Popěvek ze staré české veselohry se nesl poslední únorové pondělí k večeru bývalou kotelnou historického Dolu Michal. Montéři brněnské firmy specializované na renovaci technických památek právě utáhli poslední šroub na uvedeném zařízení pocházejícím z roku 1893.

„O dřívějších osudech ležatého jednoválcového, pravděpodobně protitlakého parního stroje s šoupátkovým rozvodem páry nic bližšího nevíme. Byl v Ostravském muzeu, rozhodli jsme se ho zachránit, opravit a ukázat, jak funguje,“ sdělil Alexandr Zaspal z Národního památkového ústavu Ostrava, který šachtu v Michálkovicích spravuje.

     Přes dvě a půl tuny těžkou mašinu s téměř třímetrovým průměrem setrvačníku vyrobila firma Elbertzhagen & Glasner, Maschinenfabrik Eissengeiserei v Moravské Ostravě. Výrobní číslo má docela nízké, 184. „Stroj mohl sloužit k transmisi nebo přímo k pohonu určitého zařízení. Třeba generátoru k výrobě elektrické energie,“ řekl Zaspal.

Štítek

V první etapě bude uveden do provozu, pak přidají dynamo na výrobu elektřiny.

Do hry vstoupila i Nadace OKD – na projekt s názvem Didaktické zprovoznění parního stroje uvolnila v loňském roce v programu „Pro budoucnost“ 270 tisíc korun. Parní stroj tak dostala „do parády“ společnost Former, která ho zcela zrestaurovala. Řada dílů chyběla, ale odborníci si poradili s jejich náhradou novými z vlastní produkce.

Dynamo

Podle Zaspala budou v konečné fázi projektu návštěvníci moci sledovat výrobu elektřiny po starém způsobu. „Dynamo jsme sehnali v Bratislavě, patřilo zřejmě nějakému energetickému podniku,“ konstatoval. Parní stroj bude zpřístupněn a zprovozněn v dubnu při zahájení letošní sezony. V té následující dojde na připojení k dynamu.

Radek Lukša

| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 21. 03. 2010 | 5165 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server