Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2021 do 03.12.2021

Sekce KOMENTÁŘE
29.11.2021Re: Air Max 97
27.11.2021Nike Air Max

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

Hornické muzeum v Petřvaldě

Petřvald

Na Den horníků v roce 1983 byla v budově bývalé římskokatolické fary v Petřvaldě otevřena expozice ze života petřvaldských horníků od nálezu uhlí V Petřvaldě v roce 1 830 do ukončení těžby v roce 1.998, to je za období 168 let.

Již v roce 1925 se uskutečnil první pokus o zřízení muzea, ale v obci se nenašly prostory pro jeho umístění. V roce 1938 přišla polská okupace Petřvaldu a nastaly jiné starosti, především jak zajistit holou existenci. Prvního září 1939 začala druhá světová válka a následovala okupace Petřvaldu fašistickým Německem. Po skončení války a znárodnění průmyslu (a tedy i šachet) v roce 1945 se začal život horníků vyvíjet jinak - byla plná zaměstnanost a sociální jistoty.

Když se v roce 1963 vzpomínalo sté výročí zahájení hloubení dolu Evžen, začalo se opět uvažovat o zřízení hornického muzea. Přišla však jiná okupace a brzy na to se začaly na dolech budovat síně tradic a zřízení muzea se opět odsunulo, protože se opět nenašly volné prostory. Na konferenci v Dělnickém domě v Petřvaldě se v roce 1972 vzpomínalo zahájení hloubení jámy Albrecht (dnes Julius Fučík 2) a při té příležitosti byla znovu nastolena otázka, jak zachovat materiály o začátcích dolování v Petřvaldě.

     Na závodech vznikaly pod patronací závodních výborů ROH komise pro dějiny závodu a začaly se intenzívně zpracovávat nové kroniky, případně doplňovat staré. Komise se často opíraly o práci jednotlivců, které historie šachet zajímala. K ním patřil například na závodě 2 Emil Stacha. Od roku 1975 jsem do shromažďování materiálů zapojil i kluby důchodců na závodě l, 2, 3, 4, 5, 6 i na učilišti a následně se začaly scházet fotografie i písemné materiály (i vzpomínky starých zaměstnanců) a tak se začal tvořit fond pro budoucí muzeum. Co ovšem stále scházelo, byl prostor pro umístění expozice.

V té souvislosti jsem při pochůzce Petřvaldem zjistil, že budova staré katolické fary je již nevyužívána, a tak jsem požádal Městský národní výbor v Petřvaldě o prověření možnosti odkoupit tento objekt pro vybudování muzea. Podařilo se, město budovu a pozemek k ní náležející odkoupilo od římskokatolické církve, následně byla podepsána dohoda mezi Městským národním výborem v Petřvaldě a Dolem Julius Fučík a začalo se s přípravami expozice. Budovu jsme vyklidili a upravili. Kůlny a stodolu za farou jsme zbourali a na jaře 1983 jsme začali s instalací expozice.

Scénář expozice jsem si připravil po pečlivém shlédnutí několika muzeí. Při přípravě expozice mi významně pomohli důchodci z klubu důchodců pod vedením svého předsedy Josefa Ondrucha, bývalého směnmistra ze závodu 2. Dobrou práci při přípravě expozice odvedli stolař Ladislav Seibert a Karel Řeha a výtvarník Jiří Kratochvíl. V době přípravy expozice přicházelo pracovat až dvacet důchodců, často i s manželkami.

Po otevření na Den horníků 1983 přicházeli do muzea návštěvníci nejen z Československa, ale i z Polska, Německa, Rakouska a Francie. Podle mých záznamů to bylo za období 1983 - 2000 18 600 osob. V průvodcovské službě se při výkladu střídali J. Lapíš a K. Řeha a další. Závodní klub ROH poskytoval průvodcům malou odměnu za výklad a úklid.

V roce 2000 se Důl Julius Fučík vzdal spoluúčasti na zajišťování muzea a totéž učinil i Městský úřad v Petřvaldě. Ocitl jsem se před problémem, co dál. Požádal jsem o pomoc ředitelku Muzea Těšínska v Českém Těšíně PhDr. Věru Tomolovou. Moje představa o její pomoci byla taková, že jsem jí navrhl , zda by nemohla muzeum v Petřvaldě převzít. To se také stalo a budova muzea v Petřvaldě byla převedena na Muzeum Těšínska v Českém Těšíně. Za zmínku stojí, že později požadoval Městský úřad v Petřvaldě po Muzeu Těšínska zaplacení budovy a pozemku. Muzeum Těšínska budovu bývalé petřvaldské fary skutečně odkoupilo a našlo peníze i na její opravu a jako svou pobočku ji provozuje dosud. Bohužel se zatím nesplnilo to, aby se sedmnáct obrazů, které byly v původní expozici, vrátilo do Petřvaldu (jsou stále v depozitáři Muzea Těšínska).

A nyní alespoň velmi stručně o další činnosti muzea v Petřvaldě. Od roku 1975 jsme zavedli v rámci klubu důchodců v Petřvaldě jedenkrát měsíčně besedy o historii šachet, dechových hudeb a dalších zajímavostech. Ve vedení těchto besed se vystřídalo mnoho přednášejících a besedy jistě přispěly k uctění hornické práce.

Od roku 2000 jsme se zapojili do činnosti Matice hornické slezskomoravsko - české a dále pokračovali v pořádání besed. V roce 2002 jsme se stali členy Klubu přátel Hornického muzea OKD v Ostravě.

Na závěr mi budiž dovoleno uvést alespoň dva údaje o mé činnosti ve vztahu k již bývalému muzeu v Petřvaldě:

V letech 1975 - 2000 jsem dle svých osobních záznamů věnoval budování muzejní expozice a dalším činnostem spojeným s existencí muzea asi 7000 hodin.

Od roku 1975 j sem organizoval již zmíněné besedy.

Na úplný závěr bych rád uvedl některé zajímavosti z hornictví v Petřvaldě, případně i z historie dolu Julius Fučík:
1839-1841   vybudování Martinské dědičné štoly 2713 m dlouhé
1868           první použití koně v dole v Evropě
1884           jedno elektrické dynamo na Dole Evžen
1884           dvě elektrická dynama na Dole Albrecht
20.8.1979    pád těžní věže a budovy Dolu Hedvika
                  První vyrubání ohradníku dolu /Julius Fučík (Důl Ludvík)

Milan Kovalčík

Související články:
Archiválie jako hornické památky (21.02.2010)
Sborník přednášek (15.02.2010)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 19. 02. 2010 | 4563 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server