Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Havířovská pobočka KPHMO na prahu roku 2010

Havířov

V pondělí 11,ledna 2010 se v sále loutkového divadla Kulturního domu P.Bezruče konala první letošní beseda havířovské pobočky. Po úvodním blahopřání lednovým jubilantum předal předseda pobočky slovo hostu Ing.P.Janků. Jeho přednáška vycházela z publikace“Ekologie a hornická činnost“, kterou vydal KPHMO u příležitosti 20.výročí svého vzniku v roce 2008.Publikaci postoupil klub nejen svým členům, hornickým obcím a vybraným organizacím, ale i politikům a představitelům státu. Prezident V.Klaus za ni poděkoval osobním dopisem autorům.

    Téma hornický provoz a jeho dopady na životní prostředí je v lidnaté části Moravskoslezského kraje stále živé. Přímé vlivy hlubinné těžby uhlí byly situovány na rozlehlém území od hranic s Polskem na severu, Ludgeřovic na západě, přes Ostravu dále na východ do Louk u Karviné, k jihu pak přes Paskov k Frýdku Místku. Vliv hornické činnosti se jistou měrou dotklo i oblasti Frenštátu pod Radhoštěm. Rozloha skutečně postiženéhi území v české části dosahuje 520 kilometrů čtverečních z celkové rozlohy 1500 kilometrů celé Hornoslezské pánve.Když se v minulém režimu uhlí těžilo s malým ohledem na životní prostředí, došlo po roce 1989 k zásadní změně v zákonech a právních normách. Přístup je odpovědnější a to především a právě v důsledku nových právních norem společenského povědomí. Těžba uhlí pokračuje na dolech v Karviné a jejím okolí a ve Staříči. O exploataci ložiska uhlí a zemního plynu v Pobeskydí není zatím jiné rozhodnutí než to, že tyto nerostné zásoby mají být mají být ponechány k využití příštím generacím po roce 2030. Pro nesouhlas místních samospráv nemůže být dokončeno ověření skutečných zásob a úložných podmínek slojí, nehledě na mnohamilionové každoroční finanční náklady, které stojí udržovací provoz celého zařízení.

Poklesy terénu a tím i objektů na něm postavených patří k nejzávažnějším devastujícím problémům. Ty vedli v 60tých letech 20.století ke zrušení tramvajové tratě Karviná – Ostrava, následně k likvidaci rodinných domů a tím k přesídlení celých městských částí našeho regionu. Charakteristický je osud barokního kostela Sv.Petra z Alcandry v Karviné Doly, které za době své existence poklesl celkem o 32 metrů a byl za finanční pomoci těžařů udržen v provozu do dnešních dnů.

Další z důsledků hornické činnosti jsou úniky metanu v oblastech po dokončení těžby a stále aktuální problematika vlivů důlních otřesů na budovy . Přes všechny tyto negativní projevy je zjevná rekultivační činnost, která vrací pozemky po ukončené hornické činnosti zpět k využití pro následnou civilizaci. Je až paradoxní, že přes silný tlak ekologů proti jakékoliv hornické činnosti na rekultivovaných územích se život uchytí v takové rozmanitosti, která by nevznikla jinak a stávají se biotopy s velice unikátní faunou, která si následně vyžaduje ochranu. Dalším efektem jsou plochy pro rekreaci viz oblast mezi doly Darkov a ČSM.

Velkým dluhem státní správy je, že zanedbává osvětu mezi obyvateli dotčených území, když stále přetrvávají negativní zkušenosti z let těsně po roce 1989, kdy se prezentovalo hornictví pouze z devastujícího hlediska a ukazovaly se pouze odkalovací nádrže a haldy. Naše republika má omezené energetické zdroje a krátkodobá řešení se následně ukážou jako velice špatná a budou stát hodně finančních nákladů na zprovoznění nových kapacit. Beseda se setkal s velkým zájmem účastníků a pro nedostatek času musela být ukončena. Pokračovala však neformální částí v přilehlé kavárně KDPB.

-jn-

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 29. 01. 2010 | 2011 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server