Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

Od nálezu uhlí po útlum těžby na Ostravsku 2

Publikace Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě.

ostravsko

Autor: Kolektiv autorů

KNIHY

Vydavatelství: KPHMO

220 stran, vydání první.


Úvod:

Druhá část sborníku navazuje na první část, která byla vydána v závěru roku 2001 necelý rok po vzniku myšlenky souborně zpracovat poznatky z přednesených přednášek v Klubu přátel Hornického muzea OKD (KP HM OKD), archivu Hornického zpravodaje a dalších archiválií doplněných vzpomínkami pamětníků. Nešlo o práci jednoduchou. Získaná finanční podpora MK ČR po jedné stránce vytvořila možnost organizovat nadšence z řad členů KP HM OKD k této dobrovolné aktivitě, na druhé straně však určila nekompromisní časový limit realizace konec roku 2001. Podle usnesení plenární schůze v r. 2001 výbor vytvořil ze zájemců pracovní skupiny, které zahájily práce na zpracování následujících témat:

1. Od nálezu uhlí po útlum těžby na Ostravsku
2. Historie Petřvaldské dílčí pánve
3. Historie odborného hornického školství
4. Hornické vzpomínky v humorných i vážných povídkách.

     Nejde o definitivně uzavřený okruh, ale o témata, na kterých seji ž v KP HM OKD pracuje. Život a naše klubová činnost jistě přinesou další náměty vhodné ke zpracování.

Dosavadní zkušenosti, které jsme získali, ukazují nejen složitost této práce, ale také téměř poslední možnost realizace, protože se ukazuje, že vzpomínky pamětníků jsou rozhodující. Ne tedy jen doplňující, jak jsme předpokládali. Získat historická data ze 17. až polovinu 20. století je snazší, než získat podklady z konce 20. století. Je to dáno jednak euforií na počátku 90. let, kdy došlo k nařízené likvidaci nejen personálních materiálů, ale vniveč přišla i řada dalších materiálů a archiválií. Postupná likvidace a reorganizace podniků vedla k další ztrátě a povodeň v r.1997 dokončila dílo zkázy. Tento poznatek nás vedl k výzvám na pamětníky a držitele různých materiálů a podkladů o spolupráci, který se ale setkal zatím s poměrně malým ohlasem.

Tyto poznatky nás utvrdily v přesvědčení o účelnosti a potřebě naší práce na písemném zpracování novodobé historie našimi členy a jejího vydání formou Sborníků. Vydání sborníku jako neprodejné klubové publikace v nákladu jako Hornický zpravodaj (400 ks) pro vnitřní potřebu klubu dává možnost nejen našim členům, ale i příznivcům a spolupracovníkům se nejen vyjádřit, ale i tyto materiály doplnit. Přivítáme každou připomínku, názor nebo materiál. Vše použijeme k doplnění a tím i zkvalitnění zpracovaného tématu a připravíme další zpracování a případně vydání i pro širší veřejnost.

Rozsah zpracovávaného tématu a zejména časové problémy v loňském roce nás původně vedly k rozdělení 1. sborníku na dvě části. Ve druhé, dnes vydávané části se věnujeme historii a popisu dolů, které se nacházely v ostravské pánvi. Zároveň bylo pracováno i na popisu nedůlních organizací, které postupně vznikaly v OKR. Mnohé přežily do dnešních dnů a proto byla věnována pozornost i jejich dnešní nové výrobě a plánům do budoucna. Tím se rozsah materiálu rozšířil nad možnost vydat je v jediném sborníku. Proto jsme rozhodli část o nedůlních organizacích připojit k tématu „Historie petřvaldské oblasti a touto třetí částí sborníku uzavřít téma „Od nálezu uhlí po útlum těžby na Ostravsku".

Udělat tečku za provedeným útlumem těžby na Ostravsku není jednoduché. Vedle skutečnosti, že v Ostravě se poslední vůz uhlí vytěžil v roce 1994, existuje řada názorů na způsob, jak se k této události a poslednímu mezníku dolování během několika málo let dospělo. Bylo by předčasné snažit se o celkové objektivní zhodnocení tohoto období již dnes. Definitivní tečku tedy udělat nejde. Je však možné nechat vyjádřit svůj názor, názor těch, kteří byli u toho. Věříme v účelnost sepsání a publikování názorů pamětníků. Lidská paměť není dokonalá a napsaná fakta nás přežijí. Vždyť i dnes se setkáváme s nepodloženými názory a polopravdami, které při mediální podpoře dokáží pro nezasvěcené značně zkreslovat i nedávnou minulost.

Při konečné redakci jsme z důvodu vyváženosti témat zpracovaných v rámci jednotlivých dolů byli nuceni redukovat podklady s úvahami a vzpomínkami. Nic však z nich nepřijde nazmar. Tyto materiály budou využity jednak v Hornickém zpravodaji a dále budou použity při přípravě dalších titulů sborníků. Je účelné, aby vyšel samostatný sborník vzpomínek na konkrétní situace a lidi, kteří pracovali na jednotlivých dolech.

Na jednotlivá období vývoje hornické činnosti jsou pochopitelně různé názory. I zde platí staré přísloví „Po vojně každý generálem", proto jsme měli snahu získat co nejvíce názorů od lidí, kteří byli v daném období „u toho". Oslovili jsme více jak padesát pamětníků.

Proto pište! Kolektiv

Přes dvě stě let poctivé tvrdé práce horníků (havířů a techniků) v historii Ostravska si jistě zaslouží objektivního zaznamenání a zhodnocení.

Věříme, že práce členů Klubu přátel Hornického muzea OKD k tomu přispěje. Děkujeme všem členům, kteří se na této práci podíleli a Nadaci Landek Ostrava za finanční podporu, která nám umožnila sborník vydat.

Výbor KP HM OKD

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 28. 11. 2009 | 3992 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server