Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 05.07.2024 do 12.07.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

TECHNÉ OSTRAVA 2009 A UDĚLENÉ CENY

DK Poklad

Osmý ročník mezinárodního festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách TECHNÉ OSTRAVA 2009 se zaměřením na vědeckou spolupráci a cestovní ruch spojený s mezinárodním kolokviem na téma „ Ochrana technického a industriálního dědictví a možnosti jeho nového využití“ se opět konal ve dnech 21.až 23.října 2009 v DK POKLAD,s.r.o. v Ostravě-Porubě.Festival proběhl pod záštitou statutárního města Ostrava.

DK Poklad TECHNÉ OSTRAVA 2009

Asi se už stane tradicí, že den před slavnostním zahájením festivalu se náš Klub přátel hornického Muzea v Ostravě samostatně podílí na programu Festivalu a kolokvia.Letos jsme uspořádali setkání s návštěvníky festivalu s členy našeho Klubu,které zastupoval Zdeněk Dombrovský, Ladislav Bardoň a Petr Rojíček.Setkání se uskutečnilo pod mottem : „Setkávání hornických generací aneb vesele i vážně o hornictví“.V rámci besedy byly promítnuté i dva videodokumenty z „dílny“ Láďi Bartoně a také přečtena jedná z humorně laděných životopisných povídek Petra Schreibra ze souboru 44 povídek s názvem Ze života inženýra v šachtách OKR, jejichž vydání za finanční podpory Nadace OKD připravuje Klub vydat ve své ediční řadě „HORNICTVÍ VČERA,DNES A ZÍTRA“ ještě letos prosinci.“Setkání“ mělo kladnou odezvu u účastníků, z nichž někteří se s chutí zapojili do rozpravy a kterých bylo okolo čtyřiceti.I když převažovala starší generace,zaznamenali jsme i účast mladší generace. Zúčastění setkání také s překvapení ocenili jim bezplatně poskytnuté havířské občerstvení ve formě chleba se škvarkovým sádlem a čepovaným pivem( hrazeno z příspěvků sponzorů festivalu).

Diplom Diplom Ing. Kimer      Součástí druhého a hlavního dne festivalu bylo slavnostní zahájení spojené s udílením prvních ocenění.Již tradiční Cenu Stanislava Vopaska (zakladatele Hornického muze v Ostravě-Petřkovicích) si v letošním roce odnesl nám všem dobře známy nestor českého hornictví Josef Kimer-ředitel Nadace Landek Ostrava a člen našeho Klubu a to za: Celoživotní osobní přínos k ochraně a využití technických a industriálních památek a úsilí o zachování hornických tradic. Gratulujeme!!

Letos také byla poprvé udělena Cena Ostravské Venuše a to za mimořádný přínos o zachování industriálního dědictví.Tuto cenu jako první obdržel Jan Světlík-předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Vítkovice.

Na festivalu bylo promítnuto celkem 33 zajímavých krátkých filmů. Hlavní festivalovou Cenu Ostravská Venuše pak získal snímek režiséra Pavla Abraháma-Ocelové srdce strojírenství, z cyklu o tradičních českých značkách.

Kimer

Součástí festivalu je rovněž ocenění nejlepších prací studentské soutěže o nejlepší diplomovou prací na téma ochrany a dalšího využití technických a průmyslových památek. Ocenění si celkem odneslo osm studentů z českých ale i slovenských a polských vysokých škol.

Kimer

Třetí den festivalu patřil k projekcím vítězných soutěžních filmů a exkurzím po některých technických památkách v Ostravě a polském příhraničí. V rámci mezinárodního kolokvia byl pak vydán sborník příspěvků „TECHNÉ OSTRAVA 2009“ (ISSN1216-8808) TECHNÉ OSTRAVA 2009 bylo opět velmi zajímavé ve výběru a uvedení filmů. S čím však organizátoři festivalu určitě nemohou být spokojení je nízká účast. Nepodařilo se přitáhnou více a zejména mladých lidí, kterým opravdu tento festival má co říct, ukázat a vyvolat v mysli zamýšlení nad minulou dobou zejména svého města, nebo alespoň města ve kterém strávili řadu let studiem a také získat srovnávací měřítko jak je tomu jinde a nejen v České republice.Koneckonců to velmi obšírně komentovál ve svém vystoupení při slavnostním zahájení rektor VŠB-TÚ pan profesor Čermák….. božužel dnes se studentům nenařizuje, ani já to nemůžu udělat…. Někde je však chyba! Později při svém rozhovoru s ředitelem KD POKLAD Ing. Vladimírem Procházkou jsem ho požádal, aby napříště oslovili ředitelé středních škol a gymnázií v okolí,kterých je několik a požádal je o udělení volna pro studenty 3.nebo 4. ročníků a o společnou návštěvu festivalu. Vždyť náplň festivalu z různých pohledů vyplňuje historické i současné poznání, přispívá k všeobecnému vzdělání, které by mladý člověk měl mít při svém vstupu do aktivního života.

Techne 2009 Techne 2009 Techne 2009 Techne 2009

Závěrem se znovu jako v loňské roce obrácím i ke členům svého Klubu. Přijďte se příští rok ve větším počtu podívat, stojí to zato !

Zdař Bůh! Petr Rojíček

| Autor: administrator | Vydáno dne 31. 10. 2009 | 2902 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server