Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 05.07.2024 do 12.07.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Bývalý důl Dukla opět oživa.

Agregát

Jeden z objektů bude v souladu se záměry realitní skupiny RPG Real Estate, která má ve spolupráci s městem Haviřov připraveny projekt oživeni cele lokality, již brzy sloužit veřejnosti. Po zkušebním otevřeni pokračuji práce na zpřístupněni bývalého krytu civilní obrany, který bude prezentován jako technická památka.

Ve spolupráci s městem Havířov a občanským sdružením CO kryt Archa byl kryt opraven a počátkem září se do něj mohli podívat první návštěvníci.

Panel     „Kryty sloužily za dob studené války jako ochrana před zbraněmi hromadného ničeni a v poslední době těchto ojedinělých staveb rapidně ubývá. Rozhodli jsme se jeden z těchto krytů zachránit, uvést ho do původního provozního stavu a zpřístupnit veřejnosti,“uvedl předseda sdruženi CO kryt Archa Petr Čupa, jeden z party nadšenců, kteří se již několik let aktivně zajímají o vojenství, historii, památky či bunkry a podílejí se na jejich záchraně. „Práci chlapů z Archy jsem sledoval od začátku. Zasluhuji velké uznáni za to, že se jim podařilo bunkr zachovat. Myslím si, že i z profesního hlediska se zhostili svého úkolu výborně, moc se mi líbila perfektně připravena ukázka dobové techniky,“ chválí členy sdruženi Archa Jan Sladek ze Zachranneho utvaru Hasičskeho zachranneho sboru ČR v Hlučině.

Kryt v areálu Dolu Dukla byl postaven v roce 1962. Dlouho se o něj nikdo systematicky nestaral a při likvidaci dolu byl určen k demolici. Díky vstřícnosti společnosti RPG RE a OKD byl kryt vyjmuty z planu demolic a opraven do takřka funkčního stavu.

Charakteristika objektu CO

Jedna se o protiatomový studnový kryt kruhového půdorysu o průměru jedenáct metrů a sile stěn jeden metr. Má šest pater, dva vstupy a výtah s nosnosti 250 kg. Byl dimenzován pro max. 500 osob. V krytu je k viděni původní kompletní vybaveni včetně dekontaminační kabiny, operačního sálu, dieselagregátu, vodárny, štábu veleni nebo spojovacích prostředků. V kinosále se počítá s projekci filmů s tematikou civilní obrany a návštěvníci zde budou moci navštívit i stalou expozici prostředků CO a techniky.


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 25. 10. 2009 | 5488 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server